A tenisz szerelmeseinek már csak bő egy hetet kell várniuk arra, hogy a teniszvilág színe java újra (salak)pályára lépjen. A sportcsillagok az idei szezon második nagy Grand Slam tornáján mérhetik össze tudásukat. Ezúttal a francia torna történetével és egy rövid múltidézéssel startol a Roland Garros.
3 éve. Forrás: saidaonline.com |
Slam tornák második állomása minden évben a francia főváros, Párizs, ahol megrendezik a legendás Roland Garrost. A kemény aszfaltborítású Melbourne-i torna után a párizsi játékokon a teniszcsillagok hagyományos módon már salakpályán bizonyíthatnak. A pálya boltozata komoly jelentőséggel bír a sportágban, és nem véletlenül hullámzó az egyes teniszezők teljesítménye: vannak, akiknek ez a borítás különösen kedvez, míg mások képtelenek fordulóról-fordulóra kiemelkedő teljesítményt nyújtani a nagy testi felkészültséget, kiváló fittséget és erőállapotot kívánó salakos pályákon. Mielőtt azonban Nadalék az idény második felében a füves pályán történő trófeahódításba kezdenének, még egy utolsó nagyot játszanak a Roland Garroson. A francia tornát minden év május közepe és június eleje között rendezik meg, így idén május 17-e és június 5-e között figyel a világ Párizsra.
Múltidéző:
A Roland Garros versenysorozata ugyan hivatalosan „csak” 1925 óta szerepel a nemzetközi tornák sorában, az első párizsi teniszversenyre már 1891-ben sor került, igaz, kizárólag (francia) férfiak között. A nők öt évvel később kapcsolódhattak be a francia teniszküzdelmekbe. Ahogy a sportág fejlődött és egyre szélesebb ismertségre tett szert, úgy lett az igény és az érdeklődés is egyre nagyobb a rangos tenisztornák irányába.
A franciák, hogy a teljesség minden igényének eleget tegyenek, létrehoztak egy igazi sportkomplexumot, két kiváló centerpályával. Az 1928-ban alapított Stade de Roland Garros (Roland Garros Stadion) és a szintén ez évben megépített Court Philippe Chatrier (egy első világháborús hős előtt tisztelegve nevezték el így) pályákkal. A komplexumot azóta természetesen többször felújították és bővítették. 1994-ben egy közel 10.000 néző befogadására alkalmas nagystadiont húztak fel, ami a Court Suzanne Lenglen nevet kapta.
A Roland Garros ma már a legnagyobb népszerűségnek örvendő, a sportolók és a rajongók által is az egyik legjobban várt Grand Slam torna, ahol évről évre egyre keményebb és izgalmasabb összecsapások szemtanúi lehetünk. Ma már azon sem lepődünk meg, ha egy mérkőzés akár több órás feszült izgalmakat követően ér véget.
Statisztika:
Érdekességek a Roland Garros történetéből: minden idők egyik legnagyobb teniszcsillaga, az örök legenda, a svéd Börn Borg hatszor, sorozatban pedig négyszer egymás után volt letaszíthatatlan a francia trónról. Ennek pikantériája, hogy a jelenlegi világelső spanyol Nadal idén befoghatja a ’70-es évek teniszcsillagát, ha győzedelmeskedni tud Párizsban. A nők mindenkori versenyében kiemelkedik az amerikai Chris Evert, aki hétszer nyerte meg a Roland Garrost. A ’70-es, ’80-as évek női teniszcsillaga amúgy is félelmetes statisztikával bírt (az összes lejátszott mérkőzéseinek 90%-án nem talált legyőzőre), de a hét Roland Garros tornagyőzelem így is kiemelkedő. A következő évtized új német teniszcsillaga, mindenki Steffije a ’90-es években volt a sportág egyeduralkodója. Graf Párizsban hat alkalommal került ki végső győztesként.
Asbóth József. Forrás: nemzetisport.hu |
A magyar sikerekről a következőket mondhatjuk el: a férfiak versenyében az első (és mindmáig egyetlen) Roland Garros győztesünk az az Asbóth József, aki még 1947-ben diadalmaskodott. Az 1980-as években szép eredményeket elérő Taróczy Balázs egyéniben nem tudott felülni a párizsi trónra, de párosban már összejött a diadal. A nők versenyében a teniszhistória könyvek a legendás Körmöczy Zsusza nevét örökítették meg, aki még 1958-ban diadalmaskodott a francia fővárosban. A magyar teniszsiker egyik legnagyobb győzelme volt az ’58-as trófeaelhódítás, ugyanis mindmáig ez az egyetlen női Grand Slam győzelem a magyar tenisztörténetben. (Mindezen magyar statisztikai adatok természetesen a felnőtt versenyeken elért eredményekre vonatkoznak, hiszen junior szinten már több-kevesebb sikerben mind a lányok, mind a fiúk által volt részünk.)
Tavaly történt:
A francia tornán tavaly a férfiak versenyében a papírformának teljes mértékben eleget tett a spanyol ász Rafael Nadal, aki egészen a döntőig masírozott. A fináléban a svéd Robin Söderling megizzasztani sem tudta spanyol riválisát, és Nadal könnyedén nyert három játszmában, 6-4, 6-2, 6-4 arányban. Rafael a mindig visszatérő győztesek táborát gyarapítja, ugyanis a tavalyi már az ötödik győzelme volt a francia fővárosban. A nőknél nem kis meglepetésre az olasz Francesca Schiavone diadalmaskodott, a fiatal olasz hölgy első Grand Slam győzelmét könyvelhette el. A döntőben az ausztrál Samantha Stosur-nál bizonyult jobbnak, akit két játszmában 6-4, 7-6-ra győzött le.
Nekünk, magyaroknak pedig azért is lehetett emlékezetes a tavaly Roland Garros, mert a junior nők páros versenyében magyar győzelem született. A soproni születésű, óriási tenisztehetség, Babos Tímea Sloane Stephens oldalán nyerte meg a juniorok páros versenyét.
A napokban történt:
Rafael Nadal |
Április-május hónapban egymást követték a kisebb nagyobb tenisztornák, az utóbbi hetek felkészülési mérkőzései pedig arra szolgáltak, hogy a játékosok megfelelő erőállapotba kerüljenek a második GS tornára. A madridi játékokon pályára lépett a világranglista első három helyezettje is. A világelső Nadal, miután az elődöntőben búcsúztatta a jelenleg harmadik helyezett (ám sokáig a trónról letaszíthatatlannak tűnő) svájci Federert, a döntőben a világranglista második és trónfosztásra készülő, bombaformában lévő szerb Novak Djokovicssal találkozott. A szerb pedig, ha már ott volt, győzött is. Novak megnyerte idén az Ausztál Opent, ezt követően pedig Dubaiból, Indian Wellsből, Miamiből és Belgrádból is győztes trófeával távozott.
A nők versenyében egy új üdvöske, egy sötét ló tűnt fel Madridban. A német Julia Görges pár héttel korábban, a stuttgarti tornán már letette névjegyét a legjobbak között azzal, hogy megnyerte a sváb tornát. A döntőben a világelső dán színekben versenyző Caroline Wozniackit múlta felül, Madridban pedig jó szokását tartva, a nyolcaddöntőben tréfálta meg a regnáló női tenisz No.1-át. A döntőbe jutás spanyolhonban aztán már nem sikerült az új üdvöskének, a világranglistán negyedik lett, a fehérorosz Azarenka ugyanis megállította a német jó sorozatát. Párizsban azonban nem árt majd figyelni az új német szupertehetségre.
Ám minderről, és a további esélylatolgatásokról a „Roland Garros előzetes” következő részeiben olvashattok.
Németh Réka
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése