Gyógynövényekből rengeteg mindent készíthetünk, a dekoratív lakásdísztől kezdve a szépítőszereken át a bajunkat orvosló főzetetekig, teákig, fűszerekig. Hatásuk fajonként eltérő, de a változatosság gyönyörködtet. Pláne, ha legtöbb betegségünket elláthatjuk honunk földbegyökerezett lakóinak egyes részeivel.
Vadvirágokat, gyógynövényeket szinte bárhonnan beszerezhetünk, legyen szó erdőről, mezőről vagy a panel előtti játszótérről. Ha tudjuk, betegségünk kezelésére vagy enyhítésére mely növény javasolt, nem árt, ha azzal is tisztában vagyunk, a növény mely része segít rajtunk – a virága, levele, termése, gyökere vagy egyéb része.
A virágokat nyilván akkor csipkedjük le, ha a növény szirmot bont, a levelet szintén ekkor a legcélszerűbb leszedni, a termést éréskor, a gyökereket ősszel vagy tavasszal ideális kiásni. Eszerint gyűjtjük be kiválasztottainkat (lehetőleg dobozban vagy zsákban) aztán vagy azonnal alkalmazzuk, vagy későbbi felhasználás céljából száraz, sötét helyre rakjuk, mondjuk barnított üvegcsékbe vagy vászonrongyba, papírzacskóba csavarva. Leggyakrabban szárítva tároljuk a begyűjtött részeket. A szárítás körülbelül két hétig tart, de különösebb tudást nem igényel. A növénykéinket szellős helyen kiterítjük, vagy a száránál fogva lefelé lógatva kiszárítjuk. Így persze veszítenek hatékonyságukból, de még mindig segítségünkre lehetnek, miután vége a virágzási időszaknak, vagy mikor a növények hatóanyagtartalma már nem a legmagasabb. Ha teát késztünk, a legtöbb esetben egy bögrényihez egy teáskanálnyi szárított növényt tegyünk, hacsak más receptben nem olvasunk pontosabb adatot. Hogy mi milyen megbetegedésre jó, azt vagy a nagyi mondókáiból vagy növényhatározókból könnyen kifürkészhetjük. A legismertebb fajokról mégis ejtsünk pár szót kedvcsinálónak a későbbi természet-barangoláshoz.
Kamillavirágzat |
Cickafark tea |
Csalán |
Gyermekláncfű |
Nagymamáink kis kedvence a sárga vagy narancssárga színű, május végétől virágzó körömvirág. Amellett, hogy jól mutat a kertben, viszonylag igénytelen, virágának főzete sebkezelésre, bőrkiszáradásra vagy gyulladásra is kitűnő. Legkiemelkedőbb tulajdonsága viszont a rákos megbetegedések és fekélyek elleni közismert hatása.
Vérehulló fecskefű |
Tyúkhúr |
Csipkebogyó. Fotók: Mácsadi Anni |
Gyakran láthatunk a májustól virágzó és illatozó hárs lombkoronái alatt felfelé ágaskodó embereket. Reggeli torna helyett ők gyűjtögetnek, hogy később a szárított virágzatból nyugtató hatású teát főzzenek. Nem mellesleg, a hárs virága meghűlés esetén gyorsabban szabadít meg a tünetektől, izzasztó hatása közismert. Állítólag szívműködést serkentő hatása miatt ajánlott kerülni a korlátlan fogyasztást.
Családunkban meglehetősen gyakori és nem kívánt vendég az ekcéma, aminek tüneteit kitűnően lehet kezelni a nyáron virágzó aranyvessző virágának főzetével, de sebkezelése, torokgyulladás ellen öblögetve is hatásos.
A felsoroltakon kívül el se tudjuk képzelni, mennyi mindenből varázsolhatunk orvosságot. A nyírfa kérgéből, a cseresznye leveléből, gyöngyvirágból, kakukkfűből, gyömbérből, méhfűből is könnyen megtehetjük ezt, de szinte az összes körülöttünk élő növényt felhasználhatjuk valamire. Persze mindig csak annyit vegyünk el, amennyire szükségünk van.
Magyarországon világviszonylatban is kimagasló a gyógynövényfajok száma, amire konkrét ipart lehetne építeni. Rengeteg kisebb-nagyobb problémára találhatunk megoldást az utak mentén, réteken, erdőségekben. Ha vesszük a fáradtságot, a bakancsunkat és a gyerekkorunkban sarokba dobott növényhatározónkat, nagy eséllyel otthon is könnyűszerrel orvosolhatjuk bajunkat. Azt azonban ne felejtsük el, hogy egyes növények mérgezőek lehetnek, egyik-másik faj pedig könnyen összekeverhető, legyünk tehát körültekintőek, és alaposan járjunk utána kiszemelt példányunknak. Ha növényismeretünk gyér, inkább vásároljunk előre csomagolt és szárított gyógynövényt. Ezeket akár a patikában is beszerezhetjük, két gyógyszeres doboz közt biztosan akad néhány tasak virágzat is.Mácsadi Anni
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése