2011. január 28., péntek

Szmogoszintézis, fény az éjszakában


A Biolamp személyében újabb harcos tűnt fel a környezetbarát barikádok első sorában. Vízzel, napfénnyel és algákkal működő utcai lámpát, úgynevezett biolámpát alkotott meg egy ifjú magyar tervező, Horváth Péter. A szén- dioxid kibocsátást hivatott csökkenteni, s mindemellett oxigéntermeléssel javítja a levegő összetételét. Ennek a formabontó, funkcionális, esztétikus tárgynak mindennapos szereplőjévé kell válni az utca népének életében. 
Eljött az idő, hogy a betondzsungel rónáinak végeláthatatlan szemétdűnéin és az azt övező szmogfelhőn kívül mást is termeljünk: oxigént. Akár a növények. Az első ránézésre kálára hasonlító lámpa ugyanis amellett, hogy ledekkel (energiatakarékos fényforrásokkal) tesz eleget fényárasztó funkciójának, még biomassza és oxigén termelésére is vállalkozik. Működési elve alapján a két csőből álló tárgy egyik csövében vízben pihenő algatenyészet lapul, ide szívja be ventilátorral a szerkezet a szén-dioxidot, majd az algák némi napfény segítségével megszűrik ezt, és a másik csövön tiszta oxigén távozik. A hasznos kis állatkákból közben biomassza keletkezik, amelyet bioüzemanyagként kiválóan újrahasznosíthatnak.
Ezt a rémegyszerű természetes oxigéntermelő folyamatot bárki feláldozhatta volna a tudomány oltárán, mégsem tette senki- kivéve az egyik legújabb magyar büszkeségünket. Horváth Péter dizájner alkotása egyébként nem csak a környezetbarátok szívét dobogtathatja majd meg, hanem az újdonságokra fogékony egyénekét is. A zöld-fehérként reklámozott, formájában újdonságnak számító világító test a szürke hétköznapok üde színfoltjává válhat.
A világ más tájain is forradalmasították a közvilágítást, igaz, kicsit másképp. Az energiatakarékos izzó vagy a napelem használata már-már snassz, ezért az angliai Sheffieldben a város szennyvizét hasznosították újra. A szokatlan eljárás szintén nem túl nagy etvasz: a szennyvízből nyert gázzal működtetik az utcalámpákat. Ki tudja, még hány alternatív módszert használnak a nagyvilágban?!

Szükség van az ilyen és ehhez hasonló megoldásokra. Gondoljunk csak bele, hogy míg a szmog kibocsátása egyre nagyobb mértékben történik, addig ezzel egyenes arányban évente Görögország méretű fás területet emésztünk fel. Megbontottunk egy rendet, amit úri jódolgunkban akár helyre is hozhatnánk. Ez a lámpa csak egy megoldás a sok közül, az emberi (pláne a magyar) kreativitás meg nem ismer határokat, így könnyen elképzelhető, hogy nemsokára több hasonló ötlet is születik.
 

Mácsadi Anni

2 megjegyzés:

  1. Ez mekkora ötlet.
    Ha mindannyian ebbe az irányba gondolkodunk, akkor tényleg eltűnnek az autók az utakról

    VálaszTörlés
  2. Jójó, csak javít a helyzeten, de nem oldja meg. Attól még jó ötlet. :)

    VálaszTörlés