2011. április 5., kedd

Jégkorong VB a Filteren – 1., Bevezető rész

Az idei divízió 1-es jégkorong világbajnokság április 17-én rajtol. Válogatottunk nem kisebb céllal lép jégre, minthogy saját közönsége előtt, házigazdaként megnyerje a tornát, és ezzel kvalifikálja magát a jövő évi A-csoportos VB-re, a legjobbak mezőnyébe.

Ebből az alkalomból kifolyólag egy cikksorozatot indítunk itt a Filter Magazin hasábjain, ahol mindent megtudhat a Kedves Olvasó a közelgő vb-ről, amit csak tudni érdemes: beszámolunk a felkészülés finiséről, lesz esélylatolgatás, bemutatjuk ellenfeleinket, és persze saját nemzeti csapatunkat is. A torna ideje alatt pedig rövid, írott összefoglalókkal jelentkezünk válogatottunk minden összecsapásáról.

Afféle bevezető részként következzen egy helyszíni tudósítás az első felkészülési találkozónkról, a Magyarország - Horvátország mérkőzésről.
A meccs előtt egyperces néma felállással emlékeztünk meg a Japánt sújtó természeti katasztrófa áldozatairól.
Egyáltalán nem meglepő módon szép számú közönség, gyakorlatilag teltház várta a mérkőző feleket a zalaegerszegi jégcsarnokban. Azért nem meglepő, mert a zalai megyeszékhelyen majd’ öt éve láthatott utoljára felnőtt válogatott meccset a publikum - 2006. április 19-én, akkor a mieink 4-2 arányban múlták felül déli szomszédainkat. A válogatott – meg úgy egyáltalán a felnőtt mérkőzés – tehát meglehetősen ritka madár Egerszegen.
Forrás: nso.hu
A magyar csapat játékosai pedig becsülettel ki is szolgálták hűséges szurkolóikat. Mindjárt a második percben zörgött a horvátok hálója: Magosi Bálint, a Dab.Docler támadója volt eredményes emberelőnyben, ezzel 1-0 Magyarország javára.
Ezt követően a horvát csapat játszhatott két alkalommal is fórban, de komoly helyzetet nem tudtak kialakítani, csupán néhány lövésre futotta erejükből, ezeket azonban a fiatal Bálizs Bence magabiztosan hárította.
A 10. percben aztán ismét létszámfölényben játszott a magyar csapat, újfent eredményesen: ezúttal a hátvéd Szirányi Bence bombázta a pakkot a horvát ketrec jobb oldalába. Az első játékrészben több gól már nem esett, így 2-0-s hazai vezetéssel vonultak pihenőre a felek.
Amilyen jól indult számunkra az első harmad, olyan rosszul kezdődött a második felvonás:
A horvátok emberhátrányban játszva elhoztak egy bulit a saját kapunk előterében, s mire a védelmünk feleszmélt, Ivan Sijan már be is passzolta a korongot a kapu előtt ólálkodó Mario Novaknak, aki Bálizs lábai között a magyar kapuba továbbította azt. 2-1
Nem kellett sokáig várnunk a csattanós válaszra: Svasznek távoli lövésébe jó ütemben piszkált bele a kapu előterében Benk András, az így irányt változtató pakk a horvát kapuvédő lábai között vágódott a ketrecbe. 3-1
Két perccel később a mérkőzés talán legszebb akciója következett. Kiss Ákos remek átadásával a még csak néhány napja magyar állampolgár Sikorcin Ladislav húzott el a bal szélen, majd önzetlenül, remek ütemben az üresen érkező Benk András elé tálalt, akinek csak be kellett pöccintenie a pakkot az üres ketrecbe. 4-1
A találkozó feléhez érve, a 30. percben kapust cserélt a magyar válogatott szövetségi kapitánya, Ted Sator: Bálizs Bence helyére Rajna Miklós érkezett.
Bár a fiatal fehérvári portást sem tették különösebben próbára délnyugati szomszédaink – amikor mégis, akkor szépen állta a sarat -, a vasasos Rajnának talán még nála is kevesebb dolga akadt a maga félórájában.
Azért próbálkoztak néhányszor a második harmad folyamán, de támadásaikat rendre sikeresen védekezték ki fiaink, így a második 20 perc 4-1-es eredménnyel zárult.
A harmadik harmad elején Magosi gyönyörűen lőtte ki a hosszú felső sarkot, ezzel már négy találat volt a különbség, Benk András után pedig a fiatal dunaújvárosi csatár is duplázni tudott. Ezt követően a magyar együttes két óriási lehetőséget puskázott el, előbb Vaszjunyin, majd Jánosi révén találhattunk volna be, azonban mindketten kissé pontatlanok voltak, így maradt a közte négy.
Annál pontosabb volt viszont Azari Zsolt, aki újvárosi csapattársai, Magosi és Galanisz asszisztjából talált be, ezzel 6-1-re vezettünk. A kegyelemdöfést Vaszjunyin Artyom adta meg az 58. percben az ekkor már meglehetősen fáradt és így igencsak zavarodott horvát csapatnak, így kialakult a 7-1-es végeredmény.
Az összecsapás legjobbjának a vendégektől Kresimir Mate Tomljenovicot, a 17 éves kapust, a magyar válogatottból pedig a hivatalos mérkőzésen most debütáló Sikorcin Ladislavot választották. Egyáltalán nem érdemtelenül. A frissen honosított szlovák születésű játékos remekül mozgatta első sorunkat, emellett szép gólpasszt adott Benk András második találatánál. Tomljenoviccsal kapcsolatban meggyőződésem, hogy ha nem ő véd, aligha ússzák meg tíz alatt a horvátok. Többször is bravúrt bemutatva akadályozta meg csatárainkat a gólszerzésben, hiába kapott hét gólt, egyszerűen a két csapat között pillanatnyilag ennyi a reális különbség, a horvát csapat ugyanis egy osztállyal lejjebb, a divízió 2-es világbajnokság mezőnyében vitézkedik.
A magyar válogatott végig nagy lelkesedéssel, helyenként kifejezetten látványos hokit játszva győzött, de nem szabad túlbecsülni ennek a mérkőzésnek a jelentőségét. Egyrészt ennél a horvát csapatnál lényegesen erősebb együttesekkel kell szembenéznie majd Ted Sator fiainak a budapesti vb-n, talán csak a spanyol válogatott képvisel a horvátokéhoz hasonló játékerőt.
Másrészt, mert ez lényegében egy edzőmeccs volt, annak viszont tökéletes. A szövetségi kapitány fel tudta mérni, kik azok, akikkel érdemes számolnia a keretszűkítés után is, és kik azok, akik ezúttal nem tudták megugrani a lécet. Azt se felejtsük el, hogy csapatunkból a SAPA Fehérvár AV 19 több játékosa, illetve a külföldön korongozók egyaránt hiányoztak, ők az első keretszűkítést követően, április 5-én csatlakoznak a többiekhez. S ha már említettem a keretszűkítést, Ted Sator mester a mérkőzés után a következő játékosoknak köszönte meg az eddigi munkát: Jobb Dávid, Berta Ákos, Jánosi Csaba, Somogyi Balázs és Vaszjunyin Artyom. Ők öten tehát bizonyosan nem öltik magukra a magyar válogatott mezét a budapesti vb-n.
A magyar csapat további felkészülési meccseinek programja:
április 8., péntek 19 óra: Magyarország–Szlovénia, Budapest/Jégpalota
április 9., szombat 19 óra: Magyarország–Szlovénia, Székesfehérvár
április 12., kedd 19 óra: Magyarország–Ukrajna, Budapest/Jégpalota
április 13., szerda 18 óra: Magyarország–Ukrajna, Dunaújváros
Az összes mérkőzést élőben közvetíti a Sport Televízió. Sorozatunk következő részeiben bemutatjuk a magyar csapat vb-ellenfeleit. Az első „áldozat” csütörtökön Spanyolország válogatottja lesz.