2011. április 22., péntek

Jégkorong VB a Filteren, 3. rész – Egy lépésre a legjobbaktól

Két százszázalékos csapat feszül egymásnak április 23-án, szombaton este a Papp László Budapest Sportarénában, az idei divízió 1-es jégkorong vb zárónapján. A tavaly még A-csoportban vitézkedő olaszok legalább akkora esélyesei a tulajdonképpeni döntő találkozónak, így a feljutásnak, mint hazánk legjobbjai. Így tehát parázs hangulatú ütközetre, igazi rangadóra van kilátás. Nézzük hát meg egy kicsit közelebbről, kiket is kellene legyőzniük Palkovicséknak, hogy 2009 után, jövőre ismét a világ hokielitjében szerepelhessenek.

Az olaszok jelenleg 16. helyen állnak az IIHF (Nemzetközi Jégkorong Szövetség) világranglistáján, Magyarország a huszadik. Nálunk a felnőtt férfi játékosok száma, a hivatalos statisztika szerint 158, míg Itáliában 1776. No, de nem akarom tovább untatni a Tisztelt Olvasót efféle száraz, unalmas statisztikai adatokkal, ezzel a kis összehasonlítással csak arra szeretnék rávilágítani, hogy hiába a hazai pálya és a felettébb biztató, helyenként igen látványos játék, azért nem mi vagyunk az esti találkozó esélyesei.

Az azzurrik a ’90-es években rendre a legjobbak között szerepeltek, méghozzá nem is rosszul (1994-ben hatodik, 1995-ben és 1996-ban hetedik helyen végeztek), és bár az ezredforduló után több alkalommal is kiestek a divízió 1-be, onnan általában hamar visszajutottak az elitbe.
A nagyjából stabil A-csoportos közelmúlton kívül mellettük szól még a keretben található nagyszámú amerikai és kanadai születésű játékos. Az olasz futballban az oriundók, azaz a Csizmaország határain kívül született sportolók szerepeltetése bevett gyakorlat, melynek igen komoly hagyományai vannak. Nincs ez másként a hoki esetében sem, a különbség csupán annyi, hogy míg a fociban jobbára dél-amerikai játékosokat „honosítottak vissza”, addig a jégkorongban a sportág nyilvánvaló hagyományai miatt inkább olyan korongozókat „importáltak”, akik Észak-Amerikában látták meg a napvilágot.
Thomas Tragust - eddig hibátlan (forrás: sportnews.bz)
A jelenlegi olasz vb-keret sincs híján az oriundóknak, a huszonkét hokis közel fele az Atlanti-óceán túlpartján nevelkedett. A cserekapus Daniel Bellissimo, a hátvédek közül Trevor Johnson és Nick Plastino, a támadósorból Pat Iannone, Jonathan Pittis, Giulio Scandella és a frissen honosított Ryan Watson kanadai születésű, a bekkek közül Matt DeMarchi, valamint Thomas Larkin, illetve a rutinos balszélső-center Michael Souza az Egyesült Államokból „tért haza”.
A legkomolyabb tengerentúli rutinnal Mike Souza rendelkezik közülük, öt szezont húzott le az NHL előszobájának tekinthető AHL-ben. Ugyanebben a ligában a hátvéd Matt DeMarchi négy idényen keresztül szerepelt. A vb-n eddig az olasz csapat Scandella, Insam és Alexander Egger alkotta sora a legponterősebb, a tizenegy talján találatból öt ennek a triónak a nevéhez fűződik. Egger egyetlen gólja mellett négy gólpassz osztott ki, ezzel ő szerezte a legtöbb pontot a gárdából, sortársa Giulio Scandella két alkalommal volt eredményes, plusz két esetben hozta kihagyhatatlan helyzetbe valamelyik társát. Rajtuk kívül Patrick Iannonét kell még mindenképpen megemlíteni: A Bolzano jobbszélsője minden mérkőzésen bevette az aktuális ellenfél ketrecét, így három találattal, valamint egy assziszttal áll jelenleg.
A labdarúgásban már-már közhelyszámba megy, hogy az olaszok a védekezés mesterei. Nos, ezt a közhelyet úgy tűnik, a jégkorongra is átmenthetjük és alkalmazhatjuk, ugyanis a talján legények az eddigi három találkozójukon mindössze két gólt kaptak. Ráadásul az első számú hálóőrük, Thomas Tragust mind a koreaiak, mind a spanyolok ellen lehúzta a rolót, az ellenfelek egyszer sem tudták mattolni. A hollandok elleni összecsapáson a cserekapus, Daniel Bellissimo védett, kollégájától eltérően ugyan nem hibátlanul – a tulipánosok kétszer is túljártak az eszén – de meglehetősen hatékonyan őrizte az olasz kaput: 27 holland lövésből mindössze kettőt nem tudott hárítani, ez pedig 92,59 százalékos hatékonyság. Ezzel a két talján portás vezeti a kapusok védési hatékonyság-rangsorát. (A magyar Hetényi a harmadik, 89,19 %-kal)
Mi szólhat mellettünk?
A közönség. A magyar fanatikusok a korábbi meccseken is elképesztő hangulatot teremtettek, aligha lesz ez másként a mindent eldöntő összecsapáson. Tavaly a szlovénok, tavalyelőtt a svájciak, illetve a többi A-csoportos ország vezetői, szurkolói, játékosai csodálkoztak rá, micsoda fanatizmussal buzdítják csapatukat a magyar drukkerek. A publikum bíztatása most is sokat érhet, reméljük sikerül „felkiabálni” a fiúkat a legjobbak közé
A támadóink. A statisztikák magukért beszélnek: Az eddigi három meccsen csatáraink 26 alkalommal voltak eredményesek. Sofron István ihletett formában játszik: Az Alba Volán fiatal játékosa minden találkozón betalált legalább egy alkalommal, a koreaiak ellen mesterhármast szerzett, ezzel már hat gólnál jár és vezeti a vb-góllövőlistáját. Ladányi Balázs a gólpasszlistán foglalja el az első helyet: a veterán szélső kilenc magyar gólt készített elő, nem egyszer tényleg kihagyhatatlan helyzetbe hozva társait zseniális átadásaival. Jelenleg ő válogatottunk (és egyben az egész torna) legponterősebb hokisa is 10 egységgel.
(Sofron kilencnél jár – 6 gólja mellé 3 gólpasszt jegyezhettek fel a statisztikusok.)

Sofron az olaszok ellen folytathatja a gólgyártást (forrás: iihf.com)
A csapatszellem. Ezek a fiúk számtalanszor bizonyították már, hogy meghalnának a jégen egymásért és a piros-fehér-zöld színekért. Minden mérkőzésen fájdalmat és félelmet nem ismerve küzdenek az utolsó leheletükig. A válogatott magja évek óta együtt játszik, és minden jel arra mutat, hogy a fiatalok, újonnan érkezők is remekül beilleszkedtek a társaságba.
Az olaszok átalakulóban lévő csapattal jöttek. Több, a 2006-os olimpiát és A-csoportos vb-k sorát megjárt rutinos játékos vonult vissza, vagy került ki a fiatalítás jegyében a kékek keretéből az utóbbi időben. Közülük mindenképp meg kell említeni a korábbi csapatkapitányt, Roland Ramosert. A 38 éves jobbszélső tizenhárom világbajnokságon és két olimpián szerepelt, a 2009-es divízió 1-es vb-n pedig nyolc pontjával a mezőny legeredményesebb játékosa volt holtversenyben csapattársával, Trevor Johnsonnal.
Amiben javulnunk kell
Egyértelműen a védekezés. Talán a bekkjeink egy részének rutintalanságával is magyarázható, de az eddigi találkozókon úgy tűnt, nem állt igazán össze a védelem. A hollandok és a koreaiak ellen is voltak rövidzárlataink, gyengébb periódusaink, amit az ellenfelek könyörtelenül kihasználtak. Az olasz válogatott viszont mindhárom eddigi ellenlábasunknál jóval erősebb, még ha az eredményeik nem is ezt mutatják (Spanyolországot csak 2-0-ra, Hollandiát 3-2-re verték.) Biztosak lehetünk benne, hogy az olaszok minden hasonló megingást góllal büntetnek, így ezek számát a minimálisra kellene csökkenteni. Az is valószínűsíthető, hogy ellentétben az előző három találkozónkkal, a taljánok ellen nem tudunk végig támadni, és 6-7 gólt lőni. (Őszintén kívánom, ne legyen igazam.)
A kapuban Hetényi Zoltán kezd majd. Az egyértelmű, hogy a Volán 23 esztendős kapusa sokkal rutintalanabb kollégájánál, a koreaiak ellen védő Szupernél. Levente mellett tehát a tapasztalat, a komoly tengerentúli múlt szólt volna, Sator mester azonban Zolinak szavazott bizalmat, a meccs után meglátjuk, mennyire döntött jól. Egy biztos: Véleményem szerint Hetényi képességeit tekintve semmivel sem rosszabb Szupernél, de ezen a vb-n nem láttuk még, hogyan képes komoly nyomás alatt teljesíteni. Tavaly a szlovénok elleni sorsdöntő összecsapáson sajnos nem védett jól, de azóta túl van egy újabb szezonon, remélhetőleg képes lesz magabiztosabban teljesíteni a magyar kapu előtt.
A két csapat legutóbb 2009-ben találkozott egymással: Február 6-án az olaszok győztek 4-1-re Rigában, olimpiai selejtezőn. November 6-án visszavágott a magyar csapat, Székesfehérváron, a Pannon Kupán 6-1 arányban gázolták el az olaszokat Vas Jánosék.
Bízzunk benne, hogy inkább az utóbbi meccsre fog hasonlítani a 2011-es budapesti divízió 1-es világbajnokság záró meccse, mert ez esetben hazai pályán ünnepelheti a feljutást a magyar válogatott, jövőre pedig ismét a legjobbak között szerepelhet a svéd-finn közös rendezésű vb-n.
Hajrá magyarok!
Gombos Krisztián

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése