2011. április 4., hétfő

Sportolók csirip-háborúja a Twitteren

Futballsztárok, kosaras csillagok, úszó olimpiai bajnokok, Forma 1-es pilóták, akik a saját sportágukban a legjobbak közé tartoznak. Robotként ismerjük őket, akik úgy lépnek a pályára, szállnak a szorítóba és ülnek a kormány mögé, mintha sorozat gyártott gépek lennének és minden érzelem nélkül törnek újabb és újabb győzelemre. Ám ők is ugyanolyan emberek, mint mi, tele frusztrációval, örömmel és bánattal. A sportolók „hétköznapi” oldalát ma már a Twitteren keresztül bárki megismerheti.



A Twitteren olyan nemzetközi hírességek és közszereplők osztják meg mindennapi cselekvéseiket a követőikkel, mint Barack Obama, Lady Gaga, de még II. Erzsébet angol királynőnek és XVI. Benedek pápának is van Twitter account-ja. A mikroblog a sztársportolók hétköznapjaiból sem hiányozhat. Így pedig a sportvilág színe-java képviselteti magát a Twitteren, a felhasználók pedig olvashatják például az ügyeletes portugál szépfiú, Cristiano Ronaldo, az úszófenomén Michael Phelps, a kosaras csillag Shaq O’Neal, a teniszkirálynő Venus Williams, az F1 világbajnoka, Lewis Hamilton napi tweet-jeit is, ám a sztársportolók sorát folytathatnánk napestig.

Azzal, hogy a sportolók képviseltetik magukat a mikroblogon, és megosztják követőikkel, mi történik velük a sportpályán és azon kívül, még közelebb engedik magukhoz a szurkolókat, ezáltal pedig még nagyobb rajongói bázisra tehetnek szert. Követőik üzenhetnek nekik, a sztárok pedig, ha éppen olyanjuk van (akár két edzés között), akkor még válaszolnak is. Vigyázat: egy-egy sztár több Twitter loginját is megtalálhatjuk a mikroblogon, ám onnan tudhatjuk, hogy valóban a „hősünk” bejegyzéseit olvassuk, ha a profilja mellett megtalálható a „fehér pipa” és a „verified account” logó.

A twitterezés hátulütőivel azonban egyre többször találkozunk. Nem egy modernkori sportbotrány kirobbanását vonta maga után az online közösségi médiában elkövetett meggondolatlan csirip-küldözgetés. A legnagyobb botrányhős kétség kívül a holland válogatott, korábbi Liverpool játékos, most a német Hoffenheimben kiugrási lehetőségre vágyó Ryan Babel. A holland focista szoros kapcsolatot ápol követőivel a mikroblogon, és nagyon népszerű a felhasználók körében. Babel aktív online életet él, már közel tízezer bejegyzést osztott meg a több mint kétszázezer követőjével. Ám a szókimondó holland nem egy esetben került emiatt nagy bajba. Legutóbbi magánakciója minden etikai határon túllőtt. Babel januárban még a ’Pool játékosaként egy elveszített Manchester United - Liverpool FA kupa mérkőzés után (ahol a játékvezető, Howard Webb tévesen ítélt a hazaiak javára 11-est, majd kiállította a liverpooli ikont, Steven Gerrardot) a Twitteren fejezte ki nemtetszését: „ És őt nevezik az egyik legjobb bírónak. Vicc!” A bejegyzés mellé egy photoshopolt képet posztolt, amelyen a vb-döntőt is megjárt spori a vörös ördögök mezében tetszeleg. Babel tweetje hamar bejárta a nagyvilágot, az angol szövetség pedig eljárást indított a játékos ellen, aki később megúszta egy tízezer fontos pénzbírsággal. Az eset után valamelyest eltűnt a követői szeme elöl, ám hogy a mindig elemében lévő játékos jelezze, a humorérzékét nem veszítette el, visszatért, és követőivel a következőkből csinált Twitter-trendet: #TwitterJail – Release Date 31st January. (gy.k.: Twitter börtön / szabadulás: január 31-én).

A botrányok és lebukások sorát bőven sorolhatjuk még: januárban Marvin Morgan, az angol Aldershot labdarúgója a következő bejegyzéssel borzolta a kedélyeket: „Remélem, mind meghaltok”. A játékos a klubja szurkolóinak címezte a gusztustalan kijelentést, akikkel egyes híresztelések szerint korántsem volt baráti a viszonya. Az eset után a játékos két hét fizetésmegvonást kapott, és a csapat átadólistájára került.

Ezeken felül továbbra is az angol sajtónak szolgáltak pikáns témákkal a szigetország játékosai, ugyanis egy másik FA kupamérkőzés alkalmából, a Queens Park Rangers blackbourni vendégjátéka kapcsán történtek kellemetlenségek. A mérkőzésen a Rovers szenegáli játékosa, El-Hadji Diuof kíméletlen belépése következtében a vendégek egyik játékosa kettős lábtörést szenvedett. A mérkőzés után a londoni csapat játékosai a Twitteren kívánták lejátszani a harmadik félidőt, és a következő üzenetváltásokat olvashattuk:„Üzenem neked, hogy előbb-utóbb rád is sor kerül"; Ez a pöcs Diouf megkapja majd, ami neki jár", "Baszódj meg, Diouf!"

A mindig intelligens és remekül szervező Arsenal csapatkapitányáról, Cesc Fabregasról is érdekes hírek keltek szárnyra a Twitteren. A Huddersfield középpályása, Anthony Pilkington egy Arsenal – Huddersfield mérkőzés után a következő üzenetet posztolta: „Két csapattársunk odament hozzá, hogy elkérje a mezét, erre azt mondta nekik, b…..tok meg! Beteg egy játékos.”
Amikor nem a sportolók Twitter botrányairól olvashatunk, több esetben előfordult az is, hogy egyes játékosok a csapat belső ügyeit és kulisszatitkait hozták napvilágra, ezáltal saját klubjuk vezetőségével kerültek rossz viszonyba. Az ilyen üzenetek megosztása sem teljesen balhémentes. Voltak olyan sportolók (jégkorongozók, labdarúgók, kosárlabdázók), akik a mérkőzés napján közölték, hogy sérülés vagy egyéb problémák miatt nem lépnek pályára a soron következő bajnokin, ám a vezetőedzőjük nem tolerálta az ilyenféle információ megosztást, mivel az csakis a csapatra tartozik, és a taktikai felállás felfedésével az ellenfél előnyösebb pozícióba kerülhet. Gregory van der Wiel, az Ajax Amsterdam holland válogatott jobb szélsője egy nagyon amatőr hibával bukott le a holland szövetség előtt. A játékos sérülésre hivatkozva lemondta a soron következő válogatott barátságos mérkőzést, ám az összecsapás napján a Barcelona, Real Madrid és Chelsea kívánságlistáján is szereplő játékos egy Lil Wayne koncerten vezette le a feszültséget és minderről egy, az raperrel készített közös képet is megosztott Twitter követőivel.
A sportolók twitterezése garantálja a nagy mennyiségű és rendkívül gyors információkhoz való hozzájutás lehetőségét (pl. előbb olvashatjuk a Twitteren, mint egy hírportálon, hogy hova igazolt kedvenc játékosunk, vagy mikor írja alá klubjával az új szerződést). Ugyanakkor még a sportpályák legnagyobbjainak is ügyelniük kell arra, hogy milyen stílusban és milyen információkat közölnek ország-világgal, mert bejegyzéseikre, megosztott képeikre és videóikra többszázezer követő kíváncsi.

Németh Réka

1 megjegyzés:

  1. Lil' Wayne egy kobold...:)
    Amúgy meg a sportvilág talán legnagyobb twitterbetyárja Chad Ochocinco, a Cincinnati Bengals elkapója.
    Kitalálta, hogy ha az NFL következő szezonjában lockout lesz, akkor a Realhoz igazol focizni, mivel nagyon gyors és egyébként is mindig nézi a vb-ket :)
    Meg persze osztotta a Barca-játékosokat is egy kicsit.
    Őrült egy arc, meg kell hagyni.

    VálaszTörlés