2011. március 31., csütörtök

Fekete leves


Lehet hosszú, presszó, tejes vagy különleges, friss vagy instant, de az biztos, hogy felélénkít minket. Évszázadokkal ezelőtt az emberek kedvenc italává vált, koffein tartalmának hála, könnyebben indul a napunk. Hatalmas ipar épült köré, és ma már a hosszú baráti beszélgetések mellé, de akár útközben papírpohárból is szürcsölhetjük.

 A kávé a legnépszerűbb élvezeti cikk a világon, koffein tartalmának köszönhetjük pezsdítő hatását, de ma már persze koffeinmentes verziót is vehetünk. A kávécserje magjából készítik az italt, mire azonban az asztalunkra kerül, hosszas előmunkálatokon megy keresztül. Ennek a löttynek azonban még az íze sem olyan jó.

Az érett kávészemek vörös színűek, és kézzel szüretelik őket, a bogyókat letisztítják, majd négy héten át szárítják. Ezek után hántják le a babszemek húsát, és csupán a mag kerül szállításra. Utolsó lépésként végzik a pörkölést, csak ezután derül ki, milyen a minősége.  A kevésbé elterjedt eljárás a nedves módszer, ilyenkor a kávészemeket megmossák, ettől meglazul a gyümölcs húsa, és így könnyebb a lehántolás. A kávé a ráktérítő és baktérítő között él meg, így a trópusi országokban termelik, Európát kivéve minden kontinensen megtalálható. 

Fotó: Mácsadi Anni

Eredetileg Afrikából származik, két típusa a legnépszerűbb, az arabica és a robuszta. Az arabica a kereskedelmi kávé forgalom 75%-át képezi és Afrika észak-keleti részein őshonos. Hegyoldalakon, 900 méteres magasság felett él, 15-24 fok az ideális környezet a számára. A robuszta igénytelenebb, jobban ellenáll a környezeti hatásoknak, főleg Nyugat-Afrikában és Indonéziában termesztik.  Általában 900 méter alatt, és 24-30 fok közötti hőmérsékleten terem.  Ennek a fajtának magasabb a savtartalma, testes íze az aromaanyagoknak köszönhető. A legfinomabb kávéknak, e két típus különböző arányú keverékeit tartják.

Először 900 körül, gyógyszerként kezdték el alkalmazni a növényt, a 15. századtól Jemenben használták serkentő italként, innen terjedt el, és vált mára tömegcikké a világban. Hazánkba a 17. századra jutott el, és a fekete leves szóösszetétellel illették, a török hódoltság idején ismertük meg elkészítési módját. Hamarosan nálunk is megnyíltak az első kávéházak, és a 18-19. századra értelmiségi élet törzshelyeivé váltak. 

A múlt századból fennmaradt, és továbbra is kedvelt kelléke a magyar háztartásoknak a kotyogós kávéfőző. Ugyanis szinte lehetetlen elrontani az ezzel készített kávét, hiszen éppen elegendő víz és kávé fér bele. A modern világban azonban a különböző filterekkel működő főzők is megjelentek, lehet az papírszűrős, de párnácskákba töltött, két személynek elegendő adagos is. A leggyorsabb megoldás azonban ma már az instant kávé elkészítése, ehhez ugyanis elég csupán egy kis forró víz és kész. 

Az egyszerű mezei fekete mellett ma már egyre több különlegességet is megkóstolhatunk. Lehet egyszerűen tejhabbal készített Melange, vagy Cappucino, de létezik mézzel, csokoládéöntettel és számos ízfokozóval ízesített variáció. A kávéhoz is passzol az alkohol, ha öntünk egy kis ír whiskeyt vagy Baileyst a kávénkba, máris feldobhatjuk a kedvünket.

Varga Krisztina

1 megjegyzés: