2011. március 5., szombat

Üt az óra


Ismét rajtunk a sor, hogy egy puszival megköszönjük a Földnek, amit eddig elviselt tőlünk. Egy lélegzetvételnyi időt adhatunk neki azzal, hogy 2011. március 26-án este fél kilenckor lekapcsoljuk a fényeket, ezzel hívva fel a figyelmet az energiafüggőségünkre. Ez a Föld Órája.


Fotók: Mácsadi Anni
A Föld Órája elnevezésű önkéntes akció tulajdonképpen egy figyelemfelhívás arra, mennyire függünk az elektromos energiától, aminek negatív következményei is vannak, például a klímaváltozás. A WWF környezetvédelmi szervezet arra buzdítja a planéta humanoid lakóit, hogy jövőnk, mások jövője, gyermekeink élete meg hasonló hangzatos plakátszövegek érdekében egy órára kapcsoljuk le a világítást házunkban, cégünknél, községünkben, országunkban meg ahol csak tudjuk. Az elgondolás szép és nemes, de felmerülhet egy aprócska kérdés: elérünk azzal bármit is, ha az év 8760 órájából egyetlen egyet töltünk áram nélkül?

Nos, a már többször felmerült kérdés jogos, ezért a szervezők és a szimpatizánsok idén készültek válasszal: felhívják figyelmünket, hogy ha valóban tenni akarunk az ügy érdekében, ez az egy óra fogadalmainkról is szóljon. Az új évi ígéretekhez hasonlóan most is tegyük szívünkre a kezünket, miközben magunk elé mormogjuk, mivel és hogyan csökkentjük rombolásunk mértékét az elkövetkezendő esztendőben (remélem, mondani sem kell, hogy ezt az utolsó szóig gondoljuk komolyan). Na, így már van némi értelme!

Megfogadhatjuk például, hogy nem veszünk a boltban műanyag szatyrot, nem folyatjuk a vizet, míg a szuperdúsító hajbalzsamunkat masszírozzuk hajunkba, energiatakarékosra cseréljük az izzókat, nem hagyunk semmilyen elektronikai berendezést készenléti (stand by) üzemmódban, és még sorolhatnánk. Nem tesszük, mert mindenkinek saját magának kell finomítania saját gyengepontjain. Egy csomó apró lépés van, ami sem nekünk, sem másnak nem fáj.

A kezdeményezést egyébként 2007-ben eresztették szélnek, bár akkor még csak helyi viszonylatú „rendezvénynek” számított. A helyszín az ausztráliai Sidney városa volt, a WWF ottani szervezete érezte fontosnak a klímaváltozás elleni demonstráció ilyenfajta megnyilvánulását. Az azóta globális méretűre duzzadt Föld Óráján 2010-ben több mint egymilliárd ember vett részt a bolygó minden „civilizáltnak” nevezett részén. Egyénenként lekapcsolták háztartásukban a világítást, vagy egy adott község a közvilágítással tette ugyanezt. A világ nagyvárosai is csatlakoztak mindehhez, és idén is számítani lehet az Eiffel torony, a Buckingham-palota vagy a Golden Gate híd fényeinek egyidejű lekapcsolására. Magyarország először 2008-ban kapcsolódott be, azóta állami szinten tartjuk magunkat szokásunkhoz, és többek közt a Parlament épületét is megfosztjuk fényáradatától. Mindemellett fontos, hogy a lakosság figyelme ne az attrakcióra összpontosuljon, hanem az üzenetre, amit akár egy dalból is idézhetnénk: „kell egy kis áramszünet időnként mindenkinek.” Kell bizony, de hogyan lehet hasznosan eltölteni a sötét perceket?

Egyértelműen az alvás a legjobb megoldás. Egy jó ok arra, hogy hosszú idő után végre időben térjünk nyugovóra. Ha még sincs kedvünk vegetálni, bújjunk össze kedvesünkkel, vagy költsünk el egy gyertyafényes vacsorát, esetleg menjünk sétálni a vadregényes természetbe, sportoljunk, játsszunk a sarokba dobott hangszerünkön, de nyugodtan invitálhatjuk a panel szomszédait egy lépcsőházi fogócskára… Ugyanezt kertes házban is el lehet játszani. A lehetőségek tárháza ebben az esetben szintén végtelen, legyünk kreatívak. Ha végképp nincs ötletünk, a www.foldoraja.hu oldalon nemsoká programok hada vár majd bennünket- legalábbis ezt ígérik a szervezők.

Mácsadi Anni

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése