Három kiállítás, nyolc magyar alkotó és 100 év. Ezek jellemzik a Modern Magyar Képtárban március 27-ig megtekinthető Nyolcak című kiállítást.
100 évvel ezelőtt a posztimpresszionizmus, fauvizmus, és a kubizmus nagy hatást gyakorolt számos magyar festőre is, Nyolcak néven vált ismertté csoportjuk. Sokan közülük persze külföldön folytatták tanulmányaikat, és Párizs elvarázsolt világa őket is beszippantotta. A Pécsett megrendezett kiállítás a centenárium alkalmából jött létre és az ország számos múzeumából és magánszemélyektől gyűjtötték össze a korábbi kiállítások anyagát.
Három külön szinten tekinthetik meg a képeket, mindegyiken a száz évvel ezelőtti kiállítások alkotásait rendezték újra. Az alkotók első megjelenése már Nyolcak csoportként 1909-ben „Uj Képek” címmel valósult meg. Ekkor harminckét művet állítottak ki, melyek nagy visszhangot keltettek a korabeli előkelő, műértő réteg körében. Második tárlatukat 1911-ben rendezték meg sokkal több művel, új alkotók is csatlakoztak, színesítve szobrokkal és hímzéssel a repertoárt. Az utolsó, harmadik kiállítás már csak négy törzstag részvételével, 1912-ben került megrendezésre. Együtt ugyan nem állították ki újra műveiket, de a San Francisco-i 1915-ös világkiállításon még szerepeltek.
A kiállítás címe csalóka, de ez a marketingnek köszönhető, a Cézanne és Matisse bűvöletében alcím csupán a művészek által képviselt irányzatok neves képviselői. Nagy hatással voltak a magyar alkotókra is, ahogy világszerte oly sok művészre.
A képek főleg tájképek, csendéletek és aktok sorozata, a nyolc alkotó sajátos stílusa azonban jól megkülönbözteti őket egymástól. Páratlan előmunkálatokat igényelt a szervezés a Képtártól, mivel közel 500 kép került kiállításra, ezek közül több lappangó, korábban ismeretlen tulajdonban lévő kép is látható. A festőkre nagy hatással voltak a korabeli magyar írók, költők is, számos portrét készítettek például Adyról.
A nyolc alkotó:
Berény Róbert
Czigány Dezső
Czóbel Béla
Kernstok Károly
Márffy Ödön
Orbán Dezső
Pór Bertalan
Tihanyi Lajos
Varga Krisztina
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése