2011. március 5., szombat

Extrém-helyzetben: BMX Flatland bemutató a szakavatottal


Az átlag sportbarát tévénéző vasárnap délután leül a képernyő elé (jobb kézben távirányító, bal kézben sör), és megnézi az angol forduló csúcsderbyjét, az FC Liverpool-Manchester United összecsapást. Kevesebben vannak azok, akik a sportcsatornán a BMX-es srácok trükkös megmérettetéseire kíváncsiak. Most mégis a kevésbé ismert, ám rendkívül izgalmas (underground) extrém sport működését ismerhetjük meg egy bennfentes segítségével.

Az interjúban a hazai BMX sportág egyik képviselője, Tóth Attila mesél a Flatland világának apró titkairól. Attila életében öt éve játszik komoly szerepet a BMX-ezés, a veszprémi egyetemista ennyi ideje hódol szenvedélyének, ami rengeteg örömet jelent számára.

Fotók: Vaczkó Balázs
Itthon (még) nem tartozik a legismertebb szakágak közé a BMX Flatland. Mit kell tudni a műfajról?

A Flatland a BMX Freestyle egyik ágazata, a kerékpár kerékmérete 20”-os, a kerékagyakra úgynevezett kilépő van ráerősítve, mely meghosszabbítja a tengelyt. Ez azért szükséges, mert erre a kilépőre lépünk rá, és mozdítjuk ki egyensúlyi helyzetéből a biciklit egy másik pozícióba. Bár majdnem ugyanolyan a Flatland, mint bármelyik másik BMX szakág, mégis a részleteiben gyökeresen eltér.  A mozdulatok egyensúlyozásra alapoznak, súlypont és lendület áthelyezéssel mozgatjuk a biciklit. Sokan a baletthez hasonlítják, mások művészetnek tartják. Fontos, hogy ezt a sportot sík talajon űzik, általában aszfaltos kézilabdapályán, a hullámos, repedezett talaj használhatatlan. A Flatland rengeteg gyakorlást és folyamatos koncentrációt igényel. Ezt a sportot nem lehet félvállról venni.

Ma már Te is versenyszerűen űződ a sportot. Mikor kerültél vele közelebbi kapcsolatba?
Az első BMX-emet még 2004-ben gimnáziumi éveim alatt vásároltam. 2001-től kezdve aktívan hegyikerékpároztam, és akkoriban olvastam a BikeMag-ot, ami egy ilyen jellegű kerékpáros magazin. Itt láttam először képeket a BMX-ről.

A BMX-en belül több szakág működik: a Racing, a Halfpipe, a Street, a Dirt és a Flatland. Akkoriban miért döntöttél a Flatland mellett?
Másodikos gimnazista voltam, amikor először kezdtem igazából szemezni a BMX-szel, mondván, hogy milyen kis helyet foglal, és ezzel is lehet ugratni. Én pedig mindig is ugratni akartam. A már előbb említett magazinban láttam pár Flatlandes képet és videót, és ez egyszerűbbnek tűnt, mondván, itt nem kell emelgetni, így kipróbáltam. Akkor, 15 évesen kezdetét vette a mindennapos örömteli gyakorlás, és azóta nem tudok szabadulni.

Hogyan emlékszel vissza az első BMX- ezés élményedre?
A legelső napon, mikor megkaptam az első BMX-em a következő történt: egy nagyon alap, egyszerű trükköt próbálgattam, amikor a lábunkkal hajtjuk a biciklit hátrafelé a kilépőn állva. 17-szer sikerült ráhajtanom (megszámoltam), és a legnagyobb királynak éreztem magam.

Ma már versenyekre is jársz, így még nagyobb rálátásod van a szakágra. Hogyan kell elképzelni egy Flatlandes futamot?
A versenyek kötetlenek, mivel ez egy szabadstílusú sport, és nem egyesület szervezi a futamokat. A biciklisek abba a kategóriába neveznek, amelyikbe kedvük tartja. A versenyeken általában három kategória van, Expert/Master/Profi. Expert inkább a kezdő, magukat versenyhez szoktatni akaró biciklisek kategóriája, Master a haladóké, míg a Profi a legmagasabb kategória, de itt nevétől eltérően nem azokat foglalja magába, akik ebből élnek, inkább a tudásszintet jelzi.

Magyarországon a BMX-ezésnek az általad tapasztaltak szerint mennyire van komoly hagyománya?
Itthon a helyzetnek két arca van. Egyrészt a Flatlandesek tudásszintje a legjobbak közé emel minket a világon, másrészt az állam és a társadalom felől ez egy kevésbé támogatott sport. A Flatland itthon talán haldoklik, egyre kevesebben kezdik el, mégis egyre magasabb szintű lesz a hazai BMX-ezés, ami örömteli. Flatlandeseink kimagasló eredményeket érnek el világszerte, ha az anyagi helyzetük megengedi, hogy ellátogassanak egy-egy külföldi versenyre, belföldön pedig több versenyt is rendeznek, ahol még mindig megfelelő az indulók száma, de egyre kevesebb a kezdő versenyző.

Az internet mennyire tudja megkönnyíteni a helyzetet?
Ma az internet segítségével könnyen értesülünk a hírekről, az internetes áruházak pedig biztosítják a kedvezőbb áru alkatrészeket. Akik elkezdik ezt a sportot általában benne is maradnak. Mintha most a minőség és nem a mennyiség lenne a fontos.
 
Te, mint a sportágban jártas szakember, mit javasolnál egy kezdő bicajosnak? Mitől lesz valaki jó Flatlandes? Sok gyakorlással elsajátítható ez a tudás, vagy kell hozzá tehetség is?
Úgy gondolom, a Flatlandben bármit meg lehet tanulni, bár ez sokszor úgy tűnik, hogy nem igaz. Persze a tehetség mindig jól jön… Mégis, ha valaki nagyon sokat gyakorol, akkor minden trükk megtanulható. El kell sajátítani az alaptrükköket, majd ezekre építkezve lehet saját kombinációkat, átkötéseket, trükköket kialakítani.

Az interneten, a különböző videómegosztó portálokon számos Flatlandes videó elérhető, ezáltal pedig széles tömegekhez képes eljutni a sportág „jóhíre”. E jelenségnek milyen egyéb pozitív jelei lehetnek, vagy van-e árnyoldala?
Az internetes videók segítségével mindenfelé eljutnak az információk. A világ minden tájáról feltöltik a videókat, és megnézzük egymás tudásszintjét, ötleteket adunk és kapunk. Ez fantasztikus! A rossz oldala az, hogy pont emiatt a dömping miatt sok, inkább fiatalabb biciklis agya kimosódik, és nem talál ki saját trükköket, hanem azt csinálja, amit a videóban lát, ennek eredménye az uniformizálódás. Viszont az igazi Flatlandes mindig eredetiségre törekszik.

Ha megnézi egy átlagos néző ezeket a videókat, versenyeket, akkor úgy láthatja, hogy ez nagyon veszélyes sport. Mi a véleményed erről? Mennyire balesetveszélyes?
Ha „fejben ott vagy,” akkor nem lehet nagy baj. Először a kezdő trükköket kell próbálgatni, ugyanis a balesetveszély szintje a trükkök nehézségével emelkedik, de akkorra már a biciklis is felkészültebb. Fontos, hogy amit egy néző egy profi videóban lát, ne próbálja azonnal utánozni, ugyanis ezek több éves gyakorlás eredményei, nem pedig egy délutáni sakkozásé.

Mire van szükség annak érdekében, hogy itthon még nagyobb (el)ismertséget kapjon a sportág?
Fontos lenne, hogy minél többen kezdjenek el Flatlandezni. Öt éve hódolok ezen szenvedélyemnek, és azóta én sem tudok szabadulni tőle, így bátran ajánlom másoknak is. 

A BMX Flatland egy nagyon izgalmas, látványelemekben gazdag sportág, amely sok gyakorlást igényel. A flatlandben fontos a sportoló kreativitása, a belső személység kifejezése, mely idővel a kerékpáros stílusában is megmutatkozik. Mindezekről szavak helyett meséljenek tovább a mozgóképek. Hogyan kell elképzelni a Flatlandes világot belülről? Attila a következő videót ajánlja:


  

Video about Daniel Boros from Tóth Attila on Vimeo.


Attila a bicajozás mellett filmezéssel is foglalkozik, videóit itt megtekinthetitek: http://www.youtube.com/user/tothattilahun

Németh Réka

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése