Hogyan képzeljük el az életünket 40 év múlva? Milyen hiper-szuper eszközeink lesznek, és mi lesz az, amit már mi sem tudunk kezelni nyugdíjas fejjel, akárcsak a nagyszüleink most? Vegyünk sorra pár találmányt, amelyek talán a lakásunk ékei lesznek a jövőben.
Az Electrolux 2010-ben pályázatot írt ki fiatal tervezők, designerek számára, hogy álmodják meg, milyen háztartási gépek vesznek majd körül minket 2050-ben. Az első helyezést elnyert ausztrál tervező egyszerűen eltűntette a konyhát. Kitalált ugyanis egy virtuális konyha programot, ennek segítségével csupán el kell képzelniük, hogy főznek, és egy robot elvégzi helyettük a munkát. A fejlesztés így lehetővé teszi, hogy egy társasházban csupán egy konyha legyen, ahol a robotok mindenki helyett elvégzik a munkát. Csak azt nem értem, hogy ezekbe a robotokba miért nem lehet betáplálni a recepteket, és csupán egy gombnyomással megrendelni a kívánt fogást, hiszen így még végig sem kell gondolnunk a főzés menetét.
Egy másik fejlesztés a tisztító gardrób, amelybe a koszos ruhákat beakasztjuk, a modern technológia pedig a szennyeződéseket molekuláris szinten érzékeli és tisztítja. Környezetbarát, mivel nem szükséges víz a folyamathoz, és helytakarékos is, hiszen szennyes kosár sincs. Csupán az nem egyértelmű a számomra, hogy mivel tisztítja meg a ruhát a műszer. Azt még elképzelem, hogy érzékeli a kosz molekuláris elemeit, de mivel távolítja el a részecskéket, ha nincs szennyező tisztító anyag? Talán mikrocsipeszekkel, vagy szupervákuumú porszívókkal szedi ki a piszkot. Számos ötlet került kidolgozásra a pályázat során, 19 magyar is benyújtotta terveit, az alkotások többsége helytakarékos, és környezetbarát.
Jun Yasumoto egy környezettudatos zuhanyzót álmodott meg. A japán tervező a vizet újrahasznosítja, és a zuhanyfüggöny helyett vízinövények szolgálnak a testünk takarására. Az újrahasznosítás során a növények állandó vízellátást kapnak. Nagymértékben csökkenti a vízhasználatot, hiszen számos szűrő és melegítő rendszer gondoskodik a víztisztításáról. A nyári hónapokban azonban a szúnyogok kedvelt helye is lehet a sás és bambusz függöny, úgyhogy a zuhanyzó mellé nem árt beépíteni egy szúnyogriasztó rendszert is.
A fürdőszobánkban nem csak a vízhasználatot, hanem a szappanfogyasztást is csökkenthetjük, ha beszerezzük falra szerelhető, és hordozható verzióban is kapható szappanreszelőt. Tehát visszatérünk a régi szárazszappan használatához, így kevesebb csomagolóanyagot használunk a sok műanyag folyékony szappantartóhoz képest. A reszelésnek köszönhetően pedig kevesebb vízhasználat is elegendő a szappan eloszlatásához a kezünkön. Ennek az alkotásnak hála, nem kell az undi, elázott szappant a kezünkbe venni, és nyilvános helyeken sem kell attól félnünk, vajon ki fogta meg előttünk.
A modern háztartások fejlesztései a fenntartható fejlődést segítik, környezettudatos életre nevelnek minket és spórolnak a hellyel is, hiszen egyre többen élünk a világban. Egyes esetekben viccesnek és fölöslegesnek látjuk az újításokat, de segíthetik környezetünk javulását és így a Föld élettartamának növelését.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése