2011. április 18., hétfő

A név kötelez?

Az egyes labdarúgó klubok becenevei komoly múltra és hagyományra nyúlnak vissza. A vörös ördögöket mindenki a Manchester United, a királyi gárdát a spanyol Real Madrid együttesével azonosítja. De nézzünk utána, a kevésbé populáris csapatok becenév versenyében mi történik akkor, amikor a német bajnokság aktuális fordulójában a Kecskések találkoznak a Gyógyszergyáriakkal, a Serie A-ban pedig az Oroszlánok mérkőznek a Kiskakasokkal.


Az egyes csapatok becenév versenyében megállapíthatjuk, hogy a mókás és hangzatos elnevezések alapvetően a klubok címereiből illetve az együttesek mezét meghatározó színvilágból adódnak. Persze mindig akadnak érdekes kivételek, így a továbbiakban az extrémebb példákkal ismerkedhetünk meg.


A németországi észak-rajnai tartományhoz tartozó Leverkusen az egyik legnagyobb német iparváros. Leverkusen a gyógyszeripargyár központja, így a Bayer Leverkusen klubcsapata nem hiába viseli hosszú évek óta a Gyógyszergyáriak elnevezést. A Bayer egyik legnagyobb riválisa az az 1. FC Köln, amely az utóbbi években gyengén szerepel a német pontvadászatban, és a Bundesliga II-t is megjárta, ám a csapat óriási múltra tekint vissza. A legendás Wolfgang Overath elnök birtokában lévő piros-fehér klub beceneve a Kecskések. S honnan jön az elnevezés? Itt rögtön egy magyar párhuzamot említhetünk meg, ugyanis jól ismert, hogy a huszonnyolcszoros magyar bajnok Ferencváros együttesének kabalaállata a nagy népszerűségnek örvendő zöld sas, aki a mérkőzéseken mindig feltűnik. A kölni csapat esetében pedig hosszú ideje egy kecske, Hennes a kabalafigura, akit a hazai mérkőzéseken a labdarúgók rendre megsimogatnak a játékoskijáróban, és a rituálét Lukas Podolskiék már csak babonából sem merik elhagyni.
További érdekességként emelhetjük ki a következőket: köztudottan az olasz AS Roma szurkolói hívják csapatukat Farkasoknak, ám ez nem csak és kizárólag az örök város focicsapatára igaz. A 2009-es szezon meglepetéscsapatának, a német bajnok VfL Wolfsburgnak a szurkolói jól tudják, hogy zöld-fehér csapatuk is a Farkasok csoportját gyarapítja, és egyébként az angol Wolverhampton Wanderers csapatának is ez a beceneve. Ezen kívül kiemelhetjük azt is, hogy nemcsak a Ferencváros, a Rapid Wien, a Celtic FC, és a Sporting (a sort sokáig sorolhatnánk) az ún. zöld-fehér együttesek, hanem Németországnak is megvan a maga Die Grün-Weißen csapata. A brémai muzsikusok, vagyis Werder Bremen klubcsapatának mind a hazai, mind az idegenbeli mezfelszerelése a mai napig ragaszkodik a klub tradícióihoz.
Ráadásként külön érdekes az örökifjú spanyol rekorder, Raúl González esetét megemlíteni. A Real Madrid egykori hetese 2010 nyarán, 16 év után távozott nevelőegyüttesétől. Raúl a madridi Királyi Gárdától távozott a gelsenkircheni Királyiakhoz. A már királykék Schalke mezben legújabb virágzását élő 33 éves Raúl döntését nyilván nem a klubok közötti becenévhasonlóság befolyásolta, ám kétség kívül jól döntött akkor, amikor elfogadta a németek kontraktusát, hiszen idén nem kis meglepetésre még az is előfordulhat, hogy Raúl a Schalke játékosaként, éppen szeretett klubja ellen vív BL döntőt.
S ha már hasonlóságok, akkor megemlíthetjük az 1. FC Kasiserslautern és a Manchester United csapatai közötti párhuzamot. A brit klubról közismert, hogy aktuálisan Rooney-ék a Vörös Ördögök, de hivatalosan a Rajna vidéki csapat - alapvetően mezszereléséből (piros-fehér) adódóan - is ezt a nevet viseli.
S nyilván nem lepődünk meg akkor sem, amikor a német rekordbajnok Bayern München együttesét a Bőrnadrágosok, a VfB Stuttgart csapatát pedig a Svábok jelzővel illetik.

A spanyol bajnokság együttesei közül a Valencia CF a Denevérek (Los Che), csapata nevét a címerükön megjelenő repülő emlősállatról kapta. A Villareal CF a bajnokság egyik legmókásabb becenevével rendelkezik, ami spanyolul úgy hangzik, El Submarino Amarillo, vagyis A sárga tengeralattjáró. A csapat hazai mezén a sárga színvilág dominál, innen jött az elnevezés. Kabalafigurájuk is ezt a hagyományt kívánja képviselni, ugyanis a hazai mérkőzéseiken a Groguet, vagyis egy kicsi sárga figura tűnik fel tengeralattjáró fejjel fordulóról fordulóra.
Ha pedig azt olvassuk, hogy a spanyol pontvadászat hétvégi fordulójában a Papagájok hazai pályán győzedelmeskedtek az Oroszlánok felett, akkor csupán arról van szó, hogy az RCD Espanyol legyőzte az Athletic Bilbao csapatát.

Az olasz bajnokság két csapata is viseli a Zebrák becenevet. Mindkettő mezén a fekete-fehér csíkozás dominál, és nyilván sokan tudják, hogy az egyik - az egyébként Öreg Hölgyként is ismert - torinói Juventus csapata. A másik brigád a talán kevésbé ismert Udinese.
A szicíliai csapat Catania beceneve Elefántosok (Gli Elefanti), ami nem túl meglepő módon, a címeren is szereplő kiselefántból adódik. S mi történik akkor, amikor a csapat egyik legértékesebb játékosa, a Ledesma által vezérelt Elefántok a Kiskakasokkal (Galetti) csapnak össze? Akkor egyrészt a szurkolók egy igazi dél-olasz rangadót láthatnak, másrészt pedig a korábban Koman Vladimirt is soraiban tudó, most pedig a támadószekciót a Rudolf Gergellyel megerősítő, és tőle gólokat váró AS Bari együttesével néznek farkasszemet a cataniaiak. Az olasz kisváros (Bari) inkább híres arról, hogy az olasz fenegyerek Antonio Cassano itt látta meg a napvilágot, ugyanis jelenleg az egyik legbiztosabb kiesőjelöltnek tűnnek a Serie A pontvadászatában. A kiskakasok nevüket szintén a címerükön feltűnő kakasról kapták.

Az angol Premier League nagycsapatai a Vörös Ördögök (Manchester United), a Vörösök (Liverpool), az Ágyúsok (Arsenal) és a jól ismert Newcastle-i Szarkák mellett érdekes becenévvel bír a Blackpool és a korábban Fülöp Mártont is foglalkoztató Sunderland csapata. A szebb napokat is megélt Fekete Macskák (Sunderland) elnevezés a címer történetéből fakad. Az észak-keleti angol csapat címerét két oldalról két fekete oroszlán támasztja, innen az elnevezés. A lancashire idei PL újonc beceneve, a Mandarinok pedig alapvetően a klubszíneket és mezkollekciót is meghatározó narancssárga színfestésből adódik.

A klubok tehát érdekes és izgalmas becenevekkel rendelkeznek, amelyek néha még derültségre is okot adnak. A különböző trükkös főcímeken keresztül pedig lehetőségünk van arra, hogy megtanuljuk, és közelebbről megismerhessük a csapatok kevésbé ismert neveit.

Németh Réka

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése