2010. december 13., hétfő

Amint a Mennyben

Infokocka és szenteskedő körökben még a nyáron elterjedt a hír, hogy Itália egy modern felfogású pap bácsija iPad- es misekönyv alkalmazást álmodott meg, amit egyes helyeken azóta már be is iktattak.


Amellett, hogy a keresztény egyház a Facebook közösségi portálon illetve a YouTube-on is képviselteti magát- utóbbiból kiindulva, mintegy ellentámadásként létrehozták a godtube.com- ot, melyen kizárólag hitükkel kapcsolatos videókat osztanak meg -, most a misekönyveket helyettesítik a technika legújabb vívmányainak egyikével, az iPad- del. Paolo Padrini jól csengő nevéhez fűződik az imádságos könyv helyébe lépő, júliustól ingyenesen letölthető verzió. Ezzel megkönnyítik a szertartásokat (amelyek elviekben a hagyományokra épülnek). A már két éve elérhető iBreviary alkalmazást szintén ő találta ki, ezzel mindennapi szent szövegeinket tölthetjük mindennapi iPhone-unkra.
A hír hallatán elsőként a bálványimádás fogalma ugrott be, majd stílusosan a „bort iszik, vizet prédikál” közmondásra asszociáltam. Gondoljunk bele, hogy az az egyház fejleszti/használja ezt, amelyik nyíltan elítéli az anyagi javak felhalmozását, amelyik az önmegtartóztatásra és adakozásra szólít fel. Igaz, ha valaki - legyen az magánszemély vagy felekezet- technikai kütyük iránti függőségben szenved, még nem feltétlenül bálványimádó. Hisszük legalábbis. A barokk, mint olyan is felötlött bennem opcióként. A barokk idején csiricsárés szobrokkal, aranyozott, robosztus giccsekkel próbálták visszaédesgetni a híveket- földi javakkal kopogtattak az embereknél szent ige és tanok elmélyítése helyett. Végül is akkor bejött, most miért lenne másképp? A fiatal pondrók és divatmájerek nyilván hamarabb elmennek egy iPad-del tartott misére, mint egy könyvből olvasottra, csak épp nem azért, hogy szívükbe fogadják a Szentlelket, hanem mert ez a menő. Az ötlet atyja szerint azért van szükség a technikai frissítésre, mert ezzel lényegesen egyszerűbb lenne a szertartásokat vezetők dolga. Lassan számítani lehet arra is, hogy sportpalackból szürcsölik majd a misebort, mialatt orgonaszó helyett Dj Devil nyomja a talpalávalót. Online bibliával nem mellesleg már találkozhatunk, miután interneten felszentelt papoknál egy weboldalon meggyóntuk bűneinket. Igen, ilyenek léteznek.
Haladjunk a korral és az idővel, legyünk rugalmasak, persze, csak kissé ambivalens ezt egy többek közt melegeket kiközösítő egyházról olvasni. fiatalokhoz jó esetben nem zenelejátszókkal és folyadékkristályos tévékkel kikövezett út vezet, már ha az Atyaúristenbe vetett hitében próbálják az embert megkeresni és megerősíteni. Aki meg a materiális dolgokban és az egyházban hisz Isten helyett, azt a katolikusok hite szerint úgyis „lerúgja egy angyaltalp”…

Mácsadi Anni

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése