2010. december 16., csütörtök

Sör, mámor, Prága

Prága. A sör, Kafka, az abszint és a könnyűvérű lányok hazája. Ahol rengeteg undergrund hely várja a könnyűszívű fiatalokat, akik szívesen költenék el a pénzüket olyan kocsmában, ahol a kortárs galériákat teli söröskorsóval lehet végigjárni, miközben lüktet a drum and bass. Pezseg, pörög, pulzál - ez nem fejfájás, ez Csehország fővárosa.

A city nem drága, de itt is vannak helyek, amelyek meggyilkolják a tárcánkat. Például a hotelben, ahol megszálltunk (és hiába van messze az óvárostól), a húsz koronás sör száz volt. Az árak az éttermekben, sörözőkben, szórakozóhelyeken, boltokban, budapesti szinten mozognak, azzal a különbséggel, hogy itt nem húznak le minket mindenféle-fajta trükkel. A Pilzner sör ára harmincöt és negyvenöt korona között mozog, a Budweiser negyven és ötven között, a Hill’s abszint ára a kocsmákban negyvenöt korona, az abszint shopban kilencven. Egy feles Becherovkáért általában ötven cseh koronát kérnek a pultosok. A cigaretták átlagosan kétszáz-háromszáz forinttal drágábbak, mint idehaza. Van egy-két helyi márka, amit csak volt kommandósoknak ajánlanék, mert nem kizárt, hogy puskaporral hígítják, amit a hazavezető úton, Pozsonynál borzalmas módon megéreztek, és érdekes módon csak ránk, magyarokra akarták kihívni a „Políciát” illegális dohányzás miatt. A szuvenír boltokban sok a kacat és a gagyi és sokszor kétszer vagy háromszor drágábbak bizonyos árucikkek, mint a mezei közértekben.
A városban a tömegközlekedés természetesen adott, és érdemes is használni, bár a metrón nem árulnak vonaljegyeket, itt időt fizetünk (sokkal ésszerűbb), hetvenöt perc: huszonhat korona. Három vonal működik, három különböző színnel: piros, zöld, sárga. Megnyugtató, hogy a rendőrség jelenléte érezhető a föld alatt, akár öt rendőr is elkíséri az utasokat egy kocsiban.
Egy-két tipp, amit érdemes megfogadni: ne nézzünk az utcán lófráló, prospektusokat szorongató, többnyire négerek szemébe, mert rögtön mellénk ugranak és a közeli night bárt vagy kuplerájt kezdik reklámozni, levakarni őket igen nehéz. Mivel 2009. óta legális a fű az országban, sokszor akadunk utcai árusokba, akik egyszemélyes droglaborként funkcionálnak, és hevesen reklámozzák a portékájukat. Ha jól tudom, ez még ott is illegális, de ha valaki trippelni szeretne, az látogasson el a speciális „kocsmákba”, ahol a csapostól kell kérni azt a bizonyos zöld dolgot. Ezek a helyek nem reklámozzák a profiljukat, ezért érdemes érdeklődni a helybeliektől, vagy egyből keressük meg a Komix bárt. De mivel törvénytisztelő polgárok vagyunk, ilyen helyekre még gondolatban sem vágyunk, főleg azért, mert magyar állampolgárként ott is tiltott a tiltott, ahol szabad… legalábbis az útlevelünk szerint.
Nem csak az óváros része, hanem az egész város gyönyörű és tiszta. A csehek ügyelnek arra, hogy az ódon műemlékek és házak kifogástalan állapotban legyenek, ez nem csak a rengeteg csodaszép katedrálisra és templomra igaz, hnem az „egyszerű”, Osztrák-Magyar Monarchiában épült szecessziós bérlakásokra is, amiket ízlésesen, valószínűleg korhűen festetek le. Ez a törődés egy apró ékszeresládikává változtatja Prágát. Bárcsak Pesten is ügyelnének erre az „apróságra”! Rengeteg a látnivaló, a méltán híres Károly- hídon túl is van mit nézni. Ott van a Franz Kafka Múzeum, a Kommunista és Nukleáris Bunker Múzeum, a Szent Vitus-székesegyház, a Vencel tér, ahol a Nemzeti Múzeum található, a Kézművesek utcája (Hradzsin)… stb. De ellátogathatunk Pivní Lázněba is, ahol egy nagy kád sörben fürödhetünk, miközben frissen csapolt, habos cseh aranyat csapolhatunk. Prága első kerületében található Közép-Európa legnagyobb, ötszintes szórakozóhelye, ahol minden emeleten más és más stílusú zene dübörög.
Csak ajánlani tudom mindenkinek: a fiataloknak azért, mert pörög a város és nagyon finom a sör, az idősebbeknek vagy a kultúra habzsolóinak meg azért, mert nem kell vagyonokat költeni egy kis művészetre és szépségre.

Vácity Dávid 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése