2010. december 14., kedd

Mama, megbökhetlek?

Leülsz beszélgetni a nagyszülőkkel, és arra leszel figyelmes, hogy minden mondatodra bólogatós kutyaként reagálnak, aztán a mondókád végén kiderül, hogy semmit sem értettek az egészből. Nehéz elmagyarázni az idősebb generációnak, hogy mi fán terem az internet, és hogy milyen érdekességeket rejt magában.

Számtalanszor hallottunk már a generációk közti különbségekről. A mamák kiakadnak, hogy télen milyen lengén öltöznek a lányok, milyen szemtelenek a fiatalemberek, mert nem adják át helyüket a buszon, és még sorolhatnánk a számos, nagymama szájából elhangzott felháborító példákat.
A probléma azonban nem csupán a korosztályok közti különbségekből adódik, hanem a gyorsuló világ állandó változásából is. Kommunikációnk, szóhasználatunk a technika fejlődésével párhuzamosan alakul át. Remek példa erre, hogy a nagyszülők sok esetben már a tévében elhangzott dolgokat sem értik. Nem rég például megkérdezte tőlem a nagyapám, hogy „Mi az a Facebook?”. Amikor kiejtettem a számon az internet szót, már tudtam, hogy nem lesz egyszerű elmagyarázni, aztán, amikor a közösségi oldalt mondtam, már részletesebb leírást körítettem hozzá. Ez a beszélgetés az után zajlott, hogy előző nap épp ezen a portálon mutattam meg egy rokon fényképeit, de a papában mégis csak akkor keltett fel kíváncsiságot, amikor a tévében hallotta.
A másik érdekes téma az egyetem és a jegyek, átlagok elmagyarázása. Megkérdezi tőled a család, milyenek a jegyeid, hány tantárgyad van. Ha megemlíted a krediteket, máris elvesztek az egyetemi mókuskerékben, és szinte lehetetlen, hogy megmagyarázd nekik a súlyozott átlag fogalmát.  Az pedig, hogy egy bonyolultabb szak nevét megjegyezzék, egy újabb kihívás. Arra a kérdésre, hogy „Mit tanul az unokád?”, a válaszuk „Pécsett, az egyetemen, valami fura nevűt”. Végül a régi rendszer egyes szakmáihoz hasonlítva sikerül elmagyarázni, hogy miből is szereztem diplomát, de persze ez sem fedi a teljes valóságot.
A kommunikációs különbségek a szókincsünkben a legérzékelhetőbbek, de alapvetően a stílus is más. Az idős generációkban felháborodást kelt a fiatalok szemtelensége, ez abból is adódik, hogy sok esetben csak odalökjük a választ gondolkodás nélkül, így néha ízléstelen szavak is kicsúszhatnak a szánkon.
Hatalmas az eltérés azonban a tízen és húszon évesek körében is. Az általános iskolások már elsőtől kezdve mobillal a kezükben mászkálnak, az interneten nőnek fel, a húszas éveiben járóknál ez még nem volt annyira jellemző. A tisztelet egyre jobban eltűnik, ennek egyik oka éppen a technika lehet, az internet közvetlen hangvételét a hétköznapi beszélgetésekben is átveszik.
Szegény idősek csak kapkodják a fejüket a szoftver, hardver, internet, google szavak hallatán, mi pedig fogjuk a fejünket, ha el kell magyaráznunk nekik. Ennek azonban nem szabadna értékvesztéssel együtt járnia, őriznünk kell a választékos beszédet, és a tiszteletet az idősebbek iránt is, még ha ők nem is értenek annyira a modern technikához.

Varga Kriszta

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése