2010. december 26., vasárnap

Szívás?

Fene nagy visszhangot váltott ki a köz- és felsőoktatási törvény tervezett módosítása. Mindenki szívásnak tartja. Sérülnek az egyetemisták jogai, megcsappan a finanszírozás, mi lesz így velünk?

Először is, mielőtt véleményt formálunk, olvassuk el a minisztérium által kiadott törvénytervezetet - ha tényleg annyira érdekel a jövőnk, úgyis elolvassuk -, és ne csak a médiumok által fontosnak tartott cafatokat puffogtassuk. Miután ezt megtettük, gondoljuk át, hogy van- e alapja, avagy nincs.
A legtöbbet hangoztatott változtatás a tantárgyak felvételének és a vizsgalehetőségek számának csökkenése. Egyesek felháborítónak gondolják, mások pedig jogosnak, sőt, vannak, akik még jobban szigorítanának. Az igaz, hogy sokan inkább az egyetemen „szenvednek”, minthogy időben befejezzék, és elmenjenek dolgozni. Így egy régi rendszeres hallgató jó sok évig élhet az adófizetők és a szülei pénzén. Ennek megelőzésére jogosnak gondolhatjuk az intézkedést, de ha az egyetemen uralkodó hierarchikus, „a tanárnak mindig igaza van” rendszert vesszük, sok tehetséges, okos ember egy-egy hatalmával visszaélő tanár miatt bukik ki az egyetemről. Ez se jó, az se jó.
A másik, egyetemi polgárokat érintő változtatási javaslat a felvételi rendszerre vonatkozik. Nem kerülhetne be boldog-boldogtalan a felsőoktatási rendszerbe, mivel korlátoznák a megjelölhető intézmények számát, valamint két emelt szintű érettségit követelnének meg a felvétel elnyeréséhez. Valamiféle minőségi változás tényleg ráfér a felsőoktatásra, mert sokszor mondjuk, hogy X-Y egyetemen, karon, szakon a hülye is diplomát kap.  Viszont ha azt nézzük, hogy vannak olyan emberek, akik kevésbé jó középiskolába járnak, és nincs pénzük különórára, hogy felkészüljenek az érettségire vagy nyelvvizsgázzanak, egyszerűen kiszorulhatnak a rendszerből.
Kismillió dolgot ki lehetne emelni még az 51 oldalas tervezetből. Akit érdekel, alábbi linkre kattintva olvassa el és döntsön: a politikáról szól, vagy szimplán ésszerűsítés - ami kicsit mellément -, és végül, hogy kétharmados többségnél etikus-e egyáltalán az ilyen módosítás.

www.nefmi.gov.hu/miniszterium/2010/ftv-vitaanyag-101104

Mizsák Lolita

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése