2011. február 18., péntek

Átlátsz a falakon



Ismerős a kép horrorfilmekből, amikor csak a gyilkos árnyékát látjuk az üvegen át, amint leszúrja áldozatát. Losonczi Áronnak hála már a falakon keresztül is megfigyelhetjük ezt a jelenetet. A fiatal építészmérnök egy egyszerű technikával megalkotta a fényáteresztő betont, amely a mai építészet egyik legnépszerűbb innovációja lett.


fotók: http://www.litracon.hu
A beton átengedi a fényt, és még a színeket is meg tudjuk különböztetni, amikor átnézünk rajta. Sokkal világosabb, élettel telibb házakat építhetünk ezzel a technológiával. Az anyag megalkotása igen egyszerű. A betonhoz rétegenként optikai üvegszálakat kevernek, ezek továbbítják pontonként a fényt a betonon át. 

A meglepő az, hogy a vastagságától és magasságától függetlenül nem változik a fényáteresztő képessége. Remekül láthatjuk a tárgyak árnyékát, könnyedén rájöhetünk például, ha valaki be akar osonni a házba, ha a fal másik oldalát megvilágítjuk. Nem kell többé rengeteg ablakkal telepakolnunk egy szobát, mert a fény mostantól a falon keresztül is beragyoghatja a teret.

Az angol Light Transmitting Concrete elnevezés után a LiTraCon nevet kapta az építőanyag. Losonczi találmánya külföldön is hatalmas sikereket aratott, 2006 óta Japánban folyik a gyártás. Hazánkban is alkalmazták a betont egyes épületek építésekor, Pécsett például a Cella Septichora felújítása során.

Losonczi számos nemzetközi díjat nyert el találmányával, a LEAF AWARDS-t 2006-ban, amely nemzetközi szinten ismeri el a tervezők, designerek újításait, de elnyerte a Red Dot formatervezői díjat is. A feltaláló talpraesettségét jelzi, hogy nem csupán építőanyagként alkalmazza a betont, hanem különböző lakberendezési tárgyakat is gyártat, mint például a Litracube (Litrakocka) lámpa.

Az építészetben is maradandó újításokat alkotnak honfitársaink, az üvegbeton is ezek sorába tartozik. Megalkotása igen egyszerű, azonban Losonczi Áron volt az, aki időben észbekapott, és a jó ötlet mellé remek üzleti érzék párosult, hiszen sikerült nemzetközi elismertségre szert tennie, és így egyre több országban alkalmazzák a forradalmi üvegbetont, mint építőanyagot.

Varga Krisztina 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése