2011. február 20., vasárnap

A fejünk felett


Rengeteget hallunk a megújuló energiaforrásokról, egy magyar találmánynak hála azonban a Napot már sokkal olcsóbban is kihasználhatjuk otthonainkban. Nem kell ormótlan és drága napelemeket felszerelnünk a tetőre, elég, ha veszünk pár cserepet, amelyek rendelkeznek az energia hasznosítására alkalmas elemekkel.



Tóth Miklós és a napelemes cserép
Tóth Miklósnak köszönhetjük ezt az ötletet, és ezúttal nem vitték el az országból a gyártást, sőt mi magyarok olcsóbban szerezhetjük be, mint külföldi társaink. 2010 őszén Harsányban kezdték meg egy üzem felállítását, a cserép négyzetméterének ára körülbelül 200 ezer forintba kerül. A régi típusú napelemek ezzel szemben 250-300 ezer forint négyzetméter áron kerültek forgalomba, és még tartószerkezetet is kell készíteni az elhelyezésükre. Mivel külföldön nagy az igény a fejlesztésre, ezért további gyárak felépítése várható más országokban, de most legalább elmondhatjuk, hogy nem egyből külföldön próbálkoztak.
A cserép nagyszerűsége abban rejlik, hogy akár egyesével is megvásárolhatjuk őket, így fokozatosan bővíteni tudjuk a paneljeinket, valamint ha valamelyik meghibásodik, akkor elég azt az egyet kicserélni. A súlya kevesebb, mint versenytársaié, valamint hosszabb ideig képes energiát gyűjteni, mivel a hullámos felületet tovább éri merőlegesen a napfény, nem csak a déli órákban. A felülete a korábbi üveggel ellentétben teflonból készül, így élettartama hosszabb távú.
A cserepek akkumulátorokkal készülnek, ezek tárolják az éjszakai órákra a felgyülemlett energiát. A legtöbben éppen ezt kritizálják velük kapcsolatban, ugyanis a mai technológiával készült akkumulátorok 3-5 éves élettartamúak. A napelemek megtérülési idejét 5 évre saccolták, így mire megtérülnének, elkezdődnek a meghibásodások. Persze ezek a kritikák leginkább a régi típusú napelemet gyártó cégektől érkeznek, akiknek fontos, hogy megőrizzék helyüket a piacon.
A hasonló magyar fejlesztések sikereit a legjobban azon mérhetjük, hogy mekkora visszhangot kap külföldön, a napelem cserép pedig igen nagy elismerésben részesült, megalkotója elnyerte a Géniusz-Európa díjat. A világ minden részéről jelentkeznek a gyártási jogokért. Azonban hála Tóth Miklósnak, csupán 10 évre kötnek szerződést egy-egy gyártóval, így megelőzve azt, hogy a magyar találmányt idegen babérok arassák le.

 Varga Krisztina

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése