Idén ötödszörre rendezi meg a Pécsi Tudományegyetem a Mandulavirágzási Tudományos Napokat február 28. és március 4. között. Az előadássorozat modern világunk aktuális témáiról - mint a népességcsökkenés, generációk között feszülő ellentét, környezetbarát élet – nyújt bővebb betekintést az érdeklődőknek.
A program az Új Magyarország Fejlesztési Terv Társadalmi Megújulás Operatív Programjának keretében kerül megrendezésre, melyet a TÁMOP 4.2.3 – „Nyitott Egyetem – a PTE tudásbázisának disszeminációja” projekt támogat. A nemzetközi konferencia tulajdonképpen öt mini-konferenciára bontható, melyek mindegyike külön napon tárul a látogatók elé különböző témákat felvetve és megtárgyalva. A konferencia célja, hogy a kiemelkedően tevékenykedő és kutató hazai, illetve a PTE-vel kapcsolatban álló külföldi egyetemek kutatói, tudósai, oktatói vagy doktorandusz hallgatói lehetőséget kapjanak munkájuk szélesebb körben történő megismertetésére, hogy ezzel szélesítsék a közönség ismereteit az elért eredményekről. Az előadások között mindenki találhat magának kedvére valót, hiszen a tudományterületek színes skálája képviselteti magát.
A konferenciának a PTE Közgadaságtudományi Karának Dr. Halasy-Nagy József Aulája (Pécs, Rákóczi út 80.) ad helyet. A mini-konferenciák témáit a PTE 5 karának – Illyés Gyula Főiskolai, Természettudományi, Pollack Mihály Műszaki, Bölcsészettudományi Kar és a Klinikai Központ - oktatói vezetik, az ő rövid témaindítóik hivatottak ráhangolni a megjelenteket a nap további (7-9) előadásaira.
Az Ezredfordulós (De)generációk frappáns címet kapott téma előadásai az Y generáció „problémáját” tárgyalják. Felmerül a korosztályok közötti kapcsolatok mibenléte, emellett az új nemzedéket ért hatások, és ennek következtében kialakult attitűdjének (individualizáció, lázadás) kivesézése is asztalra kerül.
A Velünk élő kémia – a kémia éve keretében a második napon az előadók a kémia aktuális kérdéseivel foglalkoznak, a magas színvonalú kutatási eredményeiket tárják a természettudományok iránt érdeklődők elé.
Az Energiatudatos fenntartható építészet – Climadesign napján az energetikailag célszerű és gazdaságilag fenntartható építészetre hívják fel a figyelmet az előadók.
Tudomány a decentralizált kormányzás szolgálatában a városi és térségi fejlesztések hangsúlyozása és lehetővé tételének kitárgyalása mellett a magyarországi decentralizált kormányzás egyelőre kismértékű jelenlétét mutatja be. Ennek okaira adja meg a választ a PTE BTK Politikai Tanulmányok Tanszékén folyó kutatások eredményeire alapozva.
Jövőnk záloga a mentálisan és szomatikusan egészséges gyermek elnevezésű témakörről hallgathatunk meg előadásokat a Mandulavirágzási Napok utolsó napján, melyek olyan témákat boncolgatnak, mint a drogfogyasztás, öngyilkosság, túlsúly kérdése vagy a család szerepe. Ahhoz, hogy megszüntessük a népességfogyást, értelmes, egészséges felnőttekre van szükség, ehhez adnak támpontokat az előadók.
Amint látható, korunk olyan aktuális kérdéseivel és problémáival foglalkozik a konferencia, mint a fiatal generáció, a harc a zöldebb életért, a politika hatékonyabbá tétele, a kémia, ami átszövi mindennapi életünket, és a gyermeknevelés. Érdemes kilátogatni a programra, hogy az alapos kutatásokon alapuló előadássorozat meghallgatásával széleskörű rálátást nyerjünk a világ mai helyzetére, így kapva kedvet arra, hogy magunk is foglalkozzunk ezekkel a témákkal, ha nem is olyan professzionális szinten, mint a megjelenő előadók. Regisztrálásért, bővebb információért és a részletes programért látogassatok el a www.mandula.pte.hu weboldalra, vagy tekintsétek meg az alábbi programfüzetet.
Cziszer Marietta
Hm... és vajon miért az a rendezvény címe, hogy mandulavirágzás? :P
VálaszTörlés