2011. február 9., szerda

Magunk alatt vágjuk a fát

A légkörben fontos szerepe van a levegő minden összetevőjének- a 78%-ban jelen lévő nitrogénnek, a 20%-nyi oxigénnek, az argonnak, de még a sunyin megbúvó szén-dioxidnak is. Ezek aránya azonban korántsem mindegy. A szén-dioxid kibocsátása az ezredforduló óta mintegy 3, 5 %-kal nő évente, ami aggasztó, tekintve, hogy mindez a ’90-es években mindössze 0,9 %-ra volt tehető.


Az okok közt szerepel, hogy míg a leginkább szennyező hatású energiaforrás a szén, addig ez az egyik legolcsóbb is, ezért a világ népei előszeretettel használják, mit sem törődve az okozott károkkal. Ha viszont nincs pénz, nem is tudnak a drágább, de jóval takarékosabb megoldások felé orientálódni, ezért kellene egy „magasabb szintű” odafigyelés, ami lehetővé tenné, hogy a lakosságnak ne csak elméletben álljon módjában a tudatos gondolkodás. Legelőször tehát a gazdasági alapokat kell átgondolni.
Az iparnak is nagy felelőssége van a szén-dioxid kibocsátásban. Az ipari nagyvállalatok egy része előszeretettel költözteti cégeit a fejlett országokból a fejlődő országokba. Ennek oka egyszerű. A fejlődő országokban sok esetben jóval olcsóbb a munkaerő, mint az anyaországban, továbbá nem kell a környezetvédők kaffogását hallgatniuk, amiért a hazájuk egeket verdeső CO2 kibocsátása járul hozzá leginkább a klímaváltozáshoz. Ezért fogják a fennálló problémát, és mások nyakába varrják. A kimutatásokon meg egyszerűen vagy stagnál a CO2 kibocsátás, vagy még csökken is. Buksi simogatásért azért remélem, nem állnak majd sorba. Profitorientált, szemellenzős tekintetükkel nyilván nem látják, hogy a probléma nem azzal van, hogy a szuperhatalmak pöfékelése magas, hanem hogy egyáltalán a világ szén-dioxid termelése az abszurdum, és ezt kell csökkenteni, nem csak a lokális kibocsátást. Pláne úgy, hogy máshová mégegyszer annyi káros anyagot kibocsátó céget telepítünk. A firmák ilyen szintű mozgása más szempontból sem kifizetődő hosszú távon. Ha például az Egyesült Államok valamelyik vállalata átteszi székhelyét Keletre, valószínűleg a termékét az USA honpolgárai ugyanúgy keresni fogják, tehát vissza kell hozni az országba. Az ide-oda hurcolás tovább növeli a szén-dioxid mennyiségét az atmoszférában. A környezet védelmében tett politikai lépéseket, a szabályok kiírását csak fojtogató kötélként érzékelik a vállalatok, ezért inkább elmenekülnek, mintsem csökkentsék a káros hatásokat, mert az esetleg anyagi veszteséggel is járhat (ezt azért nem hisszük).
A honatyáknak, államok vezetőinek is nagy szerep jut ebben a történetben. Fontos, hogy megfelelő lépéseket tegyenek a környezet megóvásáért, ugyanakkor túl szorosra sem húzhatják azt a bizonyos gyeplőt. Itt is az arany középút játszik - a mértékletesség elérése. Mivel civilizációnk az évezredek, századok során a politika alapjaira helyeződött át, a legjobb módja, hogy globális problémákra megoldást találjunk, a politika embereinek mozgósítása. Ha ők megmondják a tutit, tuti lesz a Földön is. Hazánkban legutóbb egy uniós kezdeményezést, a City-Sec projektet írták alá Miskolcon, idén januárban. Ennek célkitűzése az önkormányzatok fenntarthatósága: ebbe beletartozik a szén-dioxid kibocsátásának hosszútávú csökkentése és az energiahatékonyság javítása is. A projektet üdvözlő észak-magyarországi települések 1,176 eurót költhetnek a fejlesztésekre. Kíváncsian várjuk, sikerülnek-e a célkitűzések.
Fotó: Anni
A szén-dioxid kibocsátás csökkentésének alapegysége az ember. Az individuum. Ha egyénenként megtesszük a javasolt lépéseket (pl. kevesebbet vagy egyáltalán nem járunk autóval, hacsak nem feltétlenül szükséges), vagy újakat tanítunk a körülöttünk élőknek vagy egyszerűen csak nem támogatjuk a fentebb említett cégek politikáját a vásárlásainkkal, máris előbbre vittük a mértékletesség szekerét. Igaz, hogy ezek nem tűnnek globális méretű megoldásnak (mint ahogy a biolámpa sem, ami maximum az ember friss levegő iránti szükségletét elégíti ki, az atmoszféráét nem), de ha egyre többen cselekszenek pozitívan, az hatással lesz a többi emberre. Beindulhat egy olyan láncreakció, ami tényleg gátat szabhat az üvegházhatásnak, amit nem véletlenül neveznek így. Ha az üvegházhatást okozó gázok természetellenes mennyiségben gyülemlenek fel a légkörben, felmelegszik a Föld, akár a levegő az üvegházban, amikor süt a Nap, és a keletkezett energia egy része nem távozik az üvegen át. Ez olyan folyamatokat aktivizál, amelyek felboríthatják a teljes ökoszisztémát. A nagy környezettudatosságban azonban azt sem árt elfelejteni, hogy a kevesebb néha több: az energiatakarékos fogyasztókból sem érdemes felhalmozni. A kérdés tehát: rombolunk-e tovább, vagy korrigálás után alkotunk is valami hasznosat?
Az ökológiai lábnyomunkat már bármikor ki tudjuk számolni, ahogy azt egy korábbi cikkben boncolgattuk. Ugyanúgy megtehetjük ezt egy CO2 kalkulátorral, amely pár kérdés megválaszolása után kidobja, hány 50 éves tölgy dolgozza fel egy év alatt a kényelmes életünk igényeinek megfelelő CO2 mennyiséget, és a magyar átlaghoz képest hány kg szén-dioxidot termelünk évente. Ennyiben nem ér véget a móka, ugyanis a teszt végén még tippeket is kapunk, hogyan csökkentsük a fogyasztásunkat. Ezt a hasznos kis tesztet a http://klimaklub.hu/hu/co2-kalkulator honlapon pár perc alatt kitölthetjük.
Még mindig ott tartunk, hogy magyarázni kell: mindent szabad, de csak módjával. A mértéktelenség olyan, mint a szerelem: ideig-óráig jólétben tart minket, aztán alábbhagynak a kémiai folyamatok, és a tobzódás végfuvallata megöl, butít és nyomorba dönt. Minket és környezetünket egyaránt. Mindennapi életünket a kényelem minden formájával körülvesszük, közben pedig megfeledkezünk arról, hogy ezekkel valahol ártunk is. Többek közt a dél- amerikai bennszülött indiánok egy csoportja, a piaroák felfogása lehetne a követendő példa: csak azt vegyük el, ami feltétlenül szükséges, és ha elveszünk valamit, azért ugyanannyit adjunk is.

Mácsadi Anni

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése