2011. február 5., szombat

„Tedd le most azt a nagy felesleget!”


Manapság egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk a környezettudatos életre, mivel „már” égető szükség van rá. Más kérdés, ezt felszínesen tesszük-e, vagy tényleg odafigyelünk, hogy a hulladék legnagyobb részét maximálisan újrahasznosítsuk, kistermelőktől vásároljunk hazai termékeket, minimális áramot és vizet fogyasszunk, vagy, hogy „öko” legyen az egész lakás, ami egy négyzetmilliméternél sem nagyobb, mint amekkorára feltétlenül szükségünk van. Na de hogyan tudjuk magunkat ellenőrizni?


Akár az interneten is utánajárhatunk, hogy helyesen élünk-e. Mindig több és több, sokrétűbb és pontosabb elemzéstípus jelenik meg, amely alapján kiszámolhatjuk saját ökológiai lábnyomunk nagyságát. Minden ember egyfajta lenyomatot, ökológiai lábnyomot hagy maga után, amelynek mérete a természetre gyakorolt hatásától függ. Másképp fogalmazva: annak a hektárban számolt területnek a nagysága (föld- és vízfelületet együttvéve), ami a fenntartásunkhoz szükséges. Anélkül persze, hogy a természet ezt megszenvedné. Vonatkoztathatjuk egyénekre, vagy csoportokra, vállalatokra, államokra, stb. is. Ezen felül adott egy becsült érték, hogy mennyi biológiailag produktív földterület áll a rendelkezésünkre a Földön, avagy a térségünkben igényeink kielégítésére. Biológiai kapacitásnak is szokás hívni. A mérhetetlen önzésünknek köszönhetően ez a produktív földterület egyre kevesebb lesz, napjainkban 1.8 hektár jut egy személyre. Ehhez képest az átlagember értékei jóval kettő felett járnak. Szánjunk egy kis időt rá, és szörföljünk a témában érdekelt website-ok hullámain, biztosan mindenki megtalálja a kedvére való honlapot. Egy ökológiai lábnyom kalkulátor kitöltésével összehasonlíthatjuk magunkat az átlaggal, kiderülhet, hogy a pusztítás vagy az alkotás feléhaladunk-e. A tipikus kérdések, amelyekkel egy ökotesztben összefuthatunk, az elektronikus háztartási gépekkel, lakásunkkal, táplálkozási, közlekedési, stb. szokásainkkal kapcsolatosak. Ezekből viszonylagos pontossággal megállapítható életvitelünk minősége. Az eredmény tesztenként változó. Alább pár javaslat, amelyekre ráklikkelhettek, bár ez csak a töredéke a neten fellelhető összes kalkulátornak.
Már a lábnyomcsökkentési tippek is halomban állnak minden második újságban és internetes fórum oldalain. Ne vásároljunk felesleges javakat, autó helyett inkább bringával vagy gyalogbusszal közlekedjünk, mossunk alacsony hőfokon és teli mosógép dobbal, használjunk energiatakarékos izzókat. Az elektronikus berendezéseket, mint például a tévét, ne csak távirányítóval kapcsoljuk ki, mert úgy is 15% energiát fogyaszt... a példák sora végtelen.
Sokkoló, hogy ha egy átlagos magyar állampolgár szintjén élne mindenki, másfél, az Egyesült Arab Emírségek mintáját követve pedig 5 kék bolygóra lenne szükség. Pedig csak egy Földünk van.
Bár az ökológiai lábnyom-analízis többek szerint nem a legmegbízhatóbb módja annak, hogy számot adjunk a termelésünk és fogyasztásunk helyes vagy helytelen arányáról, de mindenesetre elgondolkodtat, mennyi felesleget használunk el. Továbbá ösztönző erő is lehet, mikor a megszokás bársonyszékéből felkelve a tudatos útra akarunk kilépni. Még időben vagyunk. Tehát tesztre fel!- Első lépésnek jó lesz.

Mácsadi Anni

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése