Mit lehet tenni, mikor az ember unatkozik egy esős, havas szombat délután? Keres egy jó DVD-t és beteszi a lejátszóba. Lehet ez akár egy új sikerfilm vagy egy olyan, amit már rongyossá nézett, de még mindig nem unta meg. Az utóbbi kategóriába tartozókat nevezzük kultuszfilmeknek.
Ez persze nagyon tág fogalom, mivel mindenkinek más és más a nagy favorit, de ha feltesszük a kérdést, hogy „neked mi a kedvenc filmed?’, akkor a válasz biztosan nem merül ki egy címnél. Örök klasszikus a Dirty Dancing, a Hair, A keresztapa, de ide sorolhatjuk a Ponyvaregényt, a Forrest Gumpot és még rengeteg más remekművet. A filmek varázsa abban rejlik, hogy sosem unjuk meg őket, akár százszor is képesek lennénk megnézni. A mondanivalójuk, a történetük olyan, amibe bele tudjuk élni magunkat, segítenek személyiségünk fejlődésében. Szerkesztőségünk néhány tagját is leinfóztuk, hogy kicsiny szívüknek mely filmek a legkedvesebbek.
Számotokra mit jelent a kultuszfilm fogalma?
Civa: Olyan alkotás, ami mélyreható társadalmi/szociális/spirituális… kérdések köré épül, azokat feszegeti, boncolgatja egyedi látószögben.
Pilli: Olyan film, ami nem válik unalmassá az első, második, harmadik, negyedik, ötödik, hatodik, hetedik, esetleg nyolcadik megnézés után sem. Továbbá 20-30 év múlva is képes elérni ugyanazt a hatást a nézőben, nem válik elavulttá, kortalan.
Kriszti: Örök klasszikusok, azok a filmek, amelyeket még 100 év múlva is megnéznek majd, mindenki ismeri a címüket, számos remake várható belőlük a jövőben, így a történetük fent marad még az unokáknak is. A remek színészek és rendezők sem hiányozhatnak ezekből a filmekből, mint például Humphrey Bogart, Charlie Chaplin, Hitchcock vagy napjainkban Coppola, Guy Ritchie, Spielberg stb.
Karesz: Egy olyan filmet, ami kultuszt teremtett… Amikből akarva akaratlanul idézünk, legalább ötvenszer megnéztük, és ha csak egy szót vagy mondatrészt mondunk is a filmből, akkor is mindenki tudja, mire gondolunk.
Mindenkinek vannak ugyebár kedvenc filmjei. Lehet ez romantikus, horror, vagy bármi más, viszont egész biztos, hogy mindenkinek van legalább egy kedven kultuszfilmje. Amire én kíváncsi lennék, hogy melyik az? Lehet akár több is, de maximum 5-öt említsetek meg.
Fotók: Füstös Anna |
Pilli: Nehéz kérdés, de a Forest Gump, A tanú, a Keresztapa trilógia, a Rendőrakadémia és mondjuk a Moszkva Tér a kezdő ötösöm.
Maja: A Gyűrűk ura trilógia; Star Wars, Miyazaki filmek – Mononoke, Nausicaa, Totoro, Vándorló palota, Laputa (Persze ezek animációs filmek, de akkor is alap!); Esőember; Rocky sorozat; Predator filmek; A jó, a rossz és a csúf; Remény rabjai; A tégla; Sose halunk meg……………… Sorolhatnám még egész este.
Anni: Nem ér! Kapásból 20 olyan filmet fel tudnék sorolni, ami nagy hatással volt rám, vagy amit napi szinten ötször meg tudnék nézni, esetleg ajánlanám mindenkinek, aki szereti. Ha a top 5-re vagy kíváncsi, először is a Holt költők társaságát emelném ki, művészlelkemnek igen jót tett a témája. Második helyen a Lélegzet áll holtversenyben Az időjóssal. Ezek kevésbé ismert filmek, szívemnek mégis a legkedvesebbek. A listából kihagyhatatlan a már populárisabb Keresztapa, a Forest Gump és a Ponyvaregény. Alapművek.
Karesz: Nagyon sok van, így tényleg csak véletlenszerűen mondok 5-öt a sok közül: Üvegtigrisek, Amerikai Piték, Jay és Néma Bob Visszavág, Harcosok Klubja, Star Warsok.
Civa: La Haine, Pí, Apokalipszis most, Por, Isten városa.
Kriszti: Állandóan változik, hogy éppen mi a kedvenc filmem, de az is igaz, hogy általában nem a kultuszfilmek közül kerülnek ki. Nagyon szerettem egy időben a Dirty dancing ’87-es változatát, még Patrick Swayze-vel a főszerepben. Aztán megismertem Guy Ritchie Blöffjét, és azóta is, bármikor megy a tévében, megnézem, de persze Tarantino Ponyvaregénye sem maradhat ki a sorból. Az egyik kedvenc filmem azonban a Kurt Wimmer rendezésében készült Equilibrium, egy utópia történet, a Fahrenheit 451remakeje, így azt hiszem, nem sorolhatjuk az igazi kultuszfilmek közé.
Miért erre/ezekre a filmre/filmekre esett a választás?
Kriszti: A Dirty Dancingbe tizenéves kislány fejjel szerettem bele, mint oly sokan szerintem, a romantikus első szerelmi sztorihoz jó zene párosult. Azt hiszem, a Blöfföt és a Ponyvaregényt nem igazán kell magyarázni, mindenki ismeri, és a többség gyorsan bele is szeret, érdekes, vicces filmek, amelyekben a remek kameraállások sem elhanyagolható tényezők. Az Equilibrium pedig az én kis saját szerelmem, persze ebben lehet, hogy Christian Bale is közreműködött. Imádom az utópia történeteket, mind olvasni, mind nézni, én a sci-fik helyett inkább ezeket preferálom.
Anni: Kultuszfilmjeim többsége azért van képzeletbeli listámon, mert olyan érzelmeket váltottak ki belőlem, amelyeket minden egyes újranézés alkalmával átélek. Útkeresésemben rengeteget segítettek, hozzájárultak a személyiségfejlődésemhez, a világlátásomhoz, vagy csak simán átsegítettek néhány krízisen, esetleg életem legjobb röhögését éltem át alattuk, de olyan is akadt, amin szabályosan bőgtem (nálam ez ritkaságszámba megy, de a Shindler listáján pl. megtettem).
Maja: Nem tudom. Mindegyik valamiért meghatározó pont volt az életemben. A gyűrűk ura indította el a filmkészítés iránti érdeklődésemet, a Miyazaki filmek mutatták meg, hogy animációs filmmel is lehet maradandót alkotni, A jó, a rossz és a csúf- ban pedig belezúgtam Clint Eastwoodba. A lényeg talán, hogy mindegyik filmben megragadott valami, ami miatt újra és újra megnézném, amiről emlékszem egyáltalán, hogy megnéztem. Nem tucatfilm, tucat történettel, sablonos karakterekkel. Nem mellesleg szórakoztatnak és elfeledtetik a hétköznapokat.
Van esetleg olyan kultfilm, amit kifejezetten nem szerettek? Ha igen, akkor mi az és miért nem csípitek?
Maja: Keresztapa trilógia. Nem az, hogy nem szeretem, de valahogy nem kötötte le a figyelmem, amikor néztem. Mindenki mondja, hogy: hú, de jó így meg úgy! Oké, akkor miért van az, hogy tizenixmillió lövés után még kiszáll a kocsiból a faszi? Persze meg fogom nézni majd egyszer valamikor. De most hagyjatok vele.
Kriszti: Nem vagyok egy nagy sci-fi fan, ezért leginkább a Star Warst mondanám. Elhiszem, hogy George Lucas hatalmas fejlődést hozott a filmek világába, amikor vászonra vitte a Csillagok háborúját, de egyszeri élménynek elég, képtelen lennék újra meg újra megnézni. Valahogy hasonló élményt nyújtott számomra a Mátrix trilógiája is.
Pilli: A Chuck Norrisos meg Jackie Chanes filmektől kiver a víz. Egyszerűen unalmasak, elcsépeltek és erőltetettek. Arról nem is beszélve, hogy mindig egyértelmű a végük.
Melyik kedvenc filmbeli karakter bőrébe bújnátok bele egy napra és miért?
Kriszti: Nem a korábban említett filmekből választok, hanem egy másik kedvencből, a Hairből lennék valaki, mondjuk Berger. Lehetőleg nem azt a napot választanám, amikor a háborúba ment, hanem valami lazább, hesszelős, burzsuj bálba belógós pillanatot.
Karesz: Ha nagyon muszáj lenne választani, talán Luke Skywalker lenne az, mert kíváncsi lennék arra, milyen fénykarddal hadonászni, és az egész univerzum vonz, ami őt körülveszi. Plusz nem filmbeli, de a Törtetők című sorozat Teknős nevű karaktere az, akit elsőre mondtam volna, vele 100%-ban azonosulni tudok, teljesen olyan, mint én, csak az álmai valóra is váltak…
Maja: San a Vadon hercegnőjéből (Princess Mononoke). Mert tök király dolog farkas istenekkel élni az erdőben.
Civa: A La Haine- ben szeplő Saide fiú bőrébe, mert egy elveszett személyiség, de ennek ellenére pozitív és vidám.
Pilli: Vito Corleone. Szeretnék olyan bölcs és megfontolt lenni, mint ő. Véletlenül sem a hatalmára vágyom. Dehogy…
Anni: Batman. Egyrészt Gotham Cityn kívül a környéken szintén van mitől megtisztítani a várost (igazából az egész ország- világot is), meg kiélhetném a rejtett komplexusaimat, ha álarc mögé bújva játszanám a háztetőkön ugráló nagymenőt. Én lennék a rejtőzködő hős, aki név és feltűnés nélkül mentem meg a világot… mindemellett persze a világ harmadik leggazdagabb embere lennék meg ilyenek.
Füstös Anna
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése