2011. február 11., péntek

Rubik kocka, Rubik csukló

Talán az egyik leghíresebb magyar találmány a világszerte ismert Rubik kocka, melyet néhol Magyar kockának, Bűvös kockának, vagy csak egyszerűen Kockának is neveznek. Azt azonban csak az igazán megszállott játékosok tudják, hogy függőséget vagy akár izületi betegséget is okozhat.


Rubik Ernő 1974-ben szabadalmaztatta kockáját, melyet eredetileg a térbeli mozgások bemutatására tervezett. Eleinte 2x2x2 kombinációval próbálkozott, végül azonban a 3x3x3-as verzió mellett döntött. A találmány azért aratott ekkora sikert, mert a nagyközönség számára is hozzáférhető, kézzel fogható, színes, 3 dimenziós logikai játék volt.
Nem meglepő, hogy az eleinte Magyarországon forgalomba hozott kockából nem tudtak túl sokat eladni. 1979-ben jutott el a nürnbergi játékvásárra, ahol megkezdődött diadalmenete. Még ebben az évben megjelent az első újságcikk, és egy nemzetközi exportcég szerződést kötött az itthoni gyártóval, melyben kétszer 500 ezer darab kocka legyártását rendelik meg, és jelképes összegért megveszik a Rubik nevet védjegyként. Magyarországon 1979-ben 300 ezer kocka fogyott el. A játék elindult diadalútján. 1980-ban több országban is elnyeri az év játéka díjat, majd két évvel később megrendezik az első világbajnokságot is. Már rengeteg továbbfejlesztett verziója létezik.

A kocka sikerét jól jelzi, hogy az eladások szerint az Egyesült Államokban minden harmadik háztartásban megtalálható. A piac meghódítását követően Rubik Ernő alapítványt hozott létre a tehetséges feltalálók és találmányaik segítésére. Ő maga sem vonult nyugdíjba, a mai napig aktív, számtalan találmánnyal rendelkezik.

Érdekes tény, hogy a Rubik kocka csakúgy, mint egyes szerencsejátékok, függőséget okozhat. 1980-ban August Judd létrehozta  a „Cubaholics Anonymus” nevű szervezetet, hogy segítsen leszoktatni a kockafüggőket. A Rubik kocka állítólag a klinikumban is ismert; rendszeres és túlzott megerőltetés esetén Rubik csukló és Rubik ujj izületi betegség kialakulását figyelték meg. Egyébiránt gyógyításra is alkalmas. Az eltérő mozgásforma miatt gyógyítja a teniszkönyököt, a nagyfokú koncentrációigény miatt állítólag a skizofrének fejlesztésében is segít.

Liebhauser Edina

2 megjegyzés:

  1. a legjobbak 7 mp alatt kirakják, nem semmi... nekem egy élet is kevés lenne hozzá :D

    VálaszTörlés
  2. Egy Budapest-Prága kocsiút alatt megtanulható :)

    VálaszTörlés